بررسی علت دوده گرفتن شمع خودرو

علت دوده گرفتن شمع خودرو

بررسی علت دوده گرفتن شمع خودرو

شمع خودرو یک قطعه برقی از قطعات انواع خودروها می باشد که وسیله سوخت و ساز خودرو می باشد، در صورت ایجاد مشکل برای این قطعه بنزین به خوبی نمی سوزد و از قدرت موتور نیز کاسته می شود که ما در اینجا به بررسی مهم ترین آنها که علت دوده گرفتن شمع خودرو می باشد می پردازیم.

در صورت ایجاد مشکلات برای شمع خودرو، استهلاک قطعات دیگر خودرو نیز بیشتر می گردد و مشکلات جانبی زیادی به وجود می آید.

 

علت دوده گرفتن شمع خودرو شامل چه مواردی می شود؟

در بسیاری از موارد تعمیرکاران خودرو ابتدا برای تنظیم قطعه های یک خودرو و عیب یابی کردن خودرو به شمع آن توجه می کنند و آن را بررسی می کنند.
به طور مثال صدای ایجاد شده توسط موتور خودرو به علت شکسته شدن سر چینی شمع خودرو می باشد، گاهی هم رانندگی های طولانی مدت سبب آسیب دیدن شمع خودرو می شوند.

اما مهم ترین مسئله ایجاد شده برای شمع خودرو دودی شدن، زغالی شدن و به اصطلاح مخملی شدن سر آن می باشد که یک علت دوده گرفتن شمع خودرو تنظیم نبودن میزان هوا و سوخت خودرو نسبت به هم می باشد.

این عامل عدم توازن نه تنها علت دوده گرفتن شمع خودرو و منجر به سیاه شدن شمع خودرو می شود بلکه منجر به کثیف شدن فیلتر هوا نیز می گردد.
گاهی شمع خودرو گچی می شود که در صورت وجود این مشکل باید به کیفیت سوخت مصرفی توجه کنیم، گاهی سر شمع چرب و بنزینی می گردد که آن هم نشان از روغن سوزی خودرو می باشد.

همچنین در صورت ذوب شدن شمع و الکترودهای آن باید به دنبال رفع گرمای بیش از حد موجود در سیستم داخلی خودرو و کار نکردن سیستم خنک کننده خودرو بود.

 

یک شمع سالم خودرو چه ویژگی هایی باید داشته باشد

یک شمع سالم که برای هر خودرویی استفاده می شود باید دارای نوک چینی سفید یا خاکستری و صیقلی باشد، که در صورت متمایل شدن رنگش به سمت قهوه ای و زرد هم باز نشان از میزان بودن موتور و درست کار انجام دادن آن می باشد.

همچنین در صورت داشتن این مشخصات سیستم سوخت و ساز و برق موتور نیز درست عمل می کند و به طور کلی خودرو مشکلی ندارد.

با وجود این مشخصات در شمع خودرو می توان نتیجه گرفت که ساسات نیز درست عمل می کند و عدم وجود خفگی موتور اتومبیل نیز وجود دارد.

همچنین مشخص است که دمای موتور نیز مناسب و موزون می باشد و کیفیت سوخت و ساز و بنزین مصرفی هم مناسب است و ناموزون بودن همه این مشخصات می تواند یک علت دوده گرفتن شمع خودرو نیز باشد.

.

اما در این میان ممکن است سر شمع خودرو تغییر رنگ بدهد قرمز و یا سیاه شود و یا چرب و بنزینی گردد و الکترودها ذوب شوند که هر کدام دلایل خود را دارند.
اما به طور خلاصه علت دوده گرفتن شمع خودرو می تواند موارد مختلفی باشد، گاهی نوک چینی سر شمع خودرو به رنگ زغال در می آید و الکترودها و پوسته شمع دوده ای می گردد که این تغییر رنگ به دلیل نامتوازن بودن هماهنگی بین کاربراتور و انژکتور خودرو می باشد.

همچنین تنظیم نبودن ساسات و سوپاپ های خودرو، استفاده از نوع شمع سرد خودرو، کثیفی و بسته شدن درزهای فیلتر هوا، استفاده از سیستم کاربراتور نامناسب برای خودرو، رانندگی در فاصله های کوتاه و فشار آمدن به موتور و … نیز می تواند از عوامل دیگر علت دوده گرفتن شمع خودرو باشد.

همچنین باید این نکته را در نظر داشت که همه اینها منجر به ریپ زدن و بد روشن شدن موتور خودرو شود، پس برای حل علت دوده گرفتن شمع خودرو باید به تعویض شمع، کنترل و میزان کردن کار و وظیفه میان کاربراتور و انژکتور، کنترل کردن وظیفه ساسات و تمیز کردن فیلتر هوا پرداخت.

 خرید اینترنتی شمع خودرو 

 

روش کار شمع خودرو

شمع خودرو که از مهم ترین قطعات انواع خودرو ها می باشد با ایجاد جرقه از قسمت الکترودهایش سبب ایجاد انفجار در مواد بنزینی موجود در سیلندر خودرو می شود.
همگی قطعات خودرو باید در کنار هم به خوبی کار کنند تا موتور نیز به خوبی با قدرت مناسب کار کند و از صدمه به دیگر قطعات جلوگیری کند.

در صورتی که یک شمع خودرو به خوبی کار نکند، مصرف سوخت بالا می رود، بازدهی کار موتور اتومبیل کاهش می یابد، سوپاپ ها و فیلتر هوای خودرو بسیار کثیف می شوند و اجزای دیگر موتور خودرو هم در طی روند کار می لرزند و خراب می شوند که برخی از آنها می تواند علت دوده گرفتن شمع خودرو باشند.

 

مکانیک ها برای پیدا کردن علت دوده گرفتن شمع خودرو چه می کنند

به طور کلی باید این مورد را در نظر گرفت که حتی زمانی که می خواهیم شمع خودرو را عوض کنیم و عمر آن تمام شده باشد باز هم در صورت خوب کار کردن موتور نباید شمع خودرو سیاه شده باشد.

خرابی موتور اتومبیل، ایجاد مشکل در سوپاپ و سیلندر خودرو می تواند مهم ترین علت دوده گرفتن شمع خودرو باشد.

البته دودی شدن شمع خودرو علل متفاوت دیگری مانند سوخت نامناسب و فیلتر هوای کثیف و بسته هم ممکن است داشته باشد.

مکانیک ها و تعمیرکاران برای پیدا کردن علت دوده گرفتن شمع خودرو باید ابتدا به کیلومتر خودرو دقت کنند زیرا رانندگی با دور موتور بالا همانطور که سبب افزایش مصرف بنزین می گردد سبب افزایش مصرف الکترودهای شمع نیز می گردد که منجر به سیاه شدن شمع خودرو می شوند.

کاهش قدرت موتور نیز به مرور زمان به کاهش کارایی شمع منجر می شود، البته برخی خودروهای جدید با ای سی یو های هوشمند می توانند مشکلات را تشخیص دهند و در صورت ایجاد مشکلی در شمع خودرو، چراغ چک آنها روشن می شود و به راننده هشدار می دهد.

لرزش موتور و ریپ زدن هم یکی دیگر از دلایل ایجاد مشکل در شمع خودرو و همچنین علت دوده گرفتن شمع خودرو می باشد.

 

انواع شمع خودرو

شمع های خودرو دارای انواع مختلفی می باشند که علت دوده گرفتن شمع خودرو نیز می تواند به دلیل استفاده از برخی از نوع های آن باشد، برخی با توجه به شرایط خودرو برای خودروهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و در آنها کارایی بیشتری دارند.

شمع سرد، شمع گرم، شمع نیکلی، شمع پلاتینیومی و شمع چند الکترودی از برخی از انواع شمع های خودرور مورد استفاده می باشد.

نوع شمع پلاتینیومی خودرو نسبت به بقیه عمر بالاتری دارد و گرمای بیشتری را هم می تواند تحمل کند و به همین دلیل بازار بیشتری برای خرید و فروش دارد.

 

1 دیدگاه برای “بررسی علت دوده گرفتن شمع خودرو

  1. اشتراک‌ها: علائم خرابی وایر شمع چیست؟ | مجله اینترنتی اتو پی آر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *