بررسی تعویض روغن اولیه ماشین صفر

بررسی تعویض روغن اولیه ماشین صفر | مجله اینترنتی اتو پی آر

بررسی تعویض روغن اولیه ماشین صفر

دغدغه تعویض روغن اولیه ماشین صفر برای بسیاری از خریداران خودروهای صفر وجود دارد و آنها در صدد یافتن زمان درست و به موقع تعویض این روغن موتور می باشند، زمانی که اگر به درستی در نظر گرفته نشود ممکن است سبب وارد شدن آسیب های زیادی به خودرو گردد و هزینه های زیادی را گریبانگیر مالکان خودروها کند.

اصطکاک موجود در میان قطعات مختلف خودرو صفر سبب ایجاد گرما و کاهش عملکرد درست موتور خودرو می گردد به همین خاطر باید از روغن برای موتور استفاده شود.

 

دو عامل اصلی برای تعویض روغن اولیه ماشین صفر

مالکان خودرو باید خارج از هر گونه زمان و موقعیتی به دو عامل اصلی برای تعویض روغن اولیه ماشین صفر که رنگ و میزان روغن موتور می باشد دقت کنند و آنها را دائما تحت کنترل قرار دهند، میزان روغن و اندازه روغن را می توان توسط میله ای در خودرو کنترل کرد اما رنگ روغن موتور نباید خیلی سیاه و یا خیلی روشن باشد بلکه فقط باید رنگ تیره ای داشته باشد و تمیز باشد.

با وجود اینکه روغن موتورهای زیادی در بازار برای موتور خودرو موجود است و تبلیغات زیادی هم در این باره صورت می گیرد، بهتر است برای موتور خودرو از هر روغنی استفاده نکرد.

بیشتر مکانیک ها و متخصصان بر این عقیده هستند که بهتر است از روغنی برای خودرو استفاده کرد که شرکت سازنده برای آن استفاده کرده است و یا روغنی که نامش در دفترچه راهنمای خودرو ثبت شده است.

 

بهترین زمان برای تعویض روغن اولیه ماشین صفر چه موقع می باشد؟

نظرات متفاوتی برای زمان درست و مناسب تعویض روغن اولیه ماشین صفر در میان متخصاصان و تعمیرکاران خودرو وجود دارد اما همگی معتقد هستند که باید بعد از خرید ماشین صفر و بعد از پیمودن مسافتی نسبت به تعویض روغن اولیه ماشین صفر اقدام کرد.

قطعات مختلف خودرو بعد از پیمودن مسافتی چون دارای زبری می باشند و صیقل نخورده اند با یکدیگر اصطکاک ایجاد می کنند و تراشه های ریز فلزی از آنها ریخته می شود و همگی به روغن موتور می ریزند و بعد از مدتی تبدیل به رسوب و لجن می شوند و سبب کاهش عملکرد موتور و ایجاد دود و صدای بلند موتور می گردند به همین خاطر باید به تعویض روغن اولیه ماشین صفر پرداخت.

بیشتر متخصصان و تعمیرکاران خودرو بر این عقیده اند خریداران و مالکان باید طی چند مرحله اقدام به تعویض روغن اولیه ماشین صفر کنند.

در مرحله اول بعد از پیمودن حدود ۵۰۰ تا هزار کیلومتر با خودرو باید نسبت به تعویض روغن اولیه اقدام کرد، در مرحله بعد در صورتی که به خودرو فشار زیادی وارد نکنیم و زیاد گاز ندهیم و با سرعت بالا نرانیم می توان بعد از پیمودن دو هزار کیلومتر مجددا به تعویض روغن پرداخت و در مرحله بعد، می توان بعد از ۳۵۰۰ تا چهار هزار کیلومتر این کار را انجام داد.

چون دیگر بعد از این مراحل خودرو آب بندی شده است و تمام تراشه های فلزی حاصل از اصطکاک قطعات خودرو به بیرون انتقال داده شده است می توان بعد از پیمودن مسافت بالای پنج هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن اولیه ماشین صفر کرد و با اطمینان رانندگی کرد.

 خرید اینترنتی روغن موتور 

 

دفترچه راهنمای خودرو و تعویض روغن اولیه ماشین صفر

مراحل فوق برای تعویض روغن اولیه مورد توافق بسیاری از تعمیرکاران می باشد اما خیلی هم بر این عقیده اند که بهترین کار استفاده از تذکرات دفترچه راهنمای خودرو می باشد زیرا تعویض روغن اولیه ماشین صفر بسیاری از خودروها با یکدیگر متفاوت است.

اما در این میان کاری که می توان انجام داد و با اطمینان نسبت به تعویض روغن اقدام کرد چک کردن میزان و رنگ روغن موتور به طور مرتب می باشد.

برخی از متخصصان هم بر این باورند که در صورت چک کردن روغن موتور ماشین صفر و نداشتن مشکلی در آن می توان شش ماه و یا یک سال بعد نسبت به تعویض روغن اولیه ماشین صفر اقدام کرد.

اما در صورت توجه به دفترچه راهنمای خودرو باید این نکته را هم در نظر داشت که سازندگان، عمر روغن موتور خودرو را به صورت حداکثری در نظر می گیرند و مالکان باید برای تعویض روغن اولیه ماشین صفر قبل از زمان ذکر شده در دفترچه اقدام کنند تا تعمیراتی با هزینه های هنگفت برای خودرو به وجود نیاید.

 

اقدامات سازندگان خودرو و تعویض روغن اولیه ماشین صفر

برخی از افراد نیز بر این باورند که سازندگان خودروها در کمپانی ها برای بیرون رفتن از ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش، خودشان در شرکت مراحل آب بندی و جمع آوری براده های فلزی و آلودگی های موتور و قطعات خودرو را انجام می دهند و از روغن های موتور مرغوب استفاده می کنند.

به همین دلیل دیگر نیاز به تعویض روغن موتور تا مدت ها وجود ندارد اما با این حال برای حصول اطمینان می توان با توجه به دفترچه راهنما و چک کردن اندازه و رنگ روغن موتور خودرو می توان در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن اولیه ماشین صفر کرد.

البته خیلی از افراد می گویند این آب بندی خودرو در خود شرکت، بیشتر برای خودروهای خارجی صادق می باشد و برای خودروهای داخلی باید این فرآیند را از سر بیرون کرد و نسبت به تعویض روغن موتور حساسیت بیشتری به خرج داد.

تعویض روغن اولیه ماشین صفر 4

 

روغن مناسب برای تعویض روغن اولیه ماشین صفر

مبحث دیگر بعد از پیدا کردن زمان مناسب تعویض روغن اولیه ماشین صفر توجه به نوع روغن مورد استفاده می باشد، بسیاری از متخصصان معتقد هستند که نوع روغن موتور را نیز باید بر اساس مدل و نوع موتور و استفاده از دفترچه راهنمای خودرو انتخاب کرد و هر نوع روغنی را به موتور خودرو نخوراند.

باید این نکته را توجه داشت که چون وظیفه روغن موتور تمیز نگه داشتن قطعات خودرو، کارکرد بهتر موتور، از بین بردن مواد و آلودگی ها، خنک کردن قطعات خودرو و جلوگیری از زنگ زدن قطعات موتور می باشد بهتر است از روغن موتورهای مرغوب استفاده کرد.

روغن موتورهای مرغوب هم عمر بالایی دارند و هم عملکرد موتور را بهبود می بخشند و به خوبی قطعات خودرو را صیقل می دهند و دیگر از براده های فلزی و رسوبات در موتور خودرو خبری نیست.

بهترین روغن موتور حال حاضر سینتیک می باشد این روغن چون از ترکیبات مصنوعی و نفتی تولید می شود می تواند عمر بالاتر و با کیفیت تری نسبت به روغن های موتور معمولی داشته باشد.

روغن موتور سینتیک کارایی و عملکرد موتور را نیز افزایش می دهد، استفاده از این روغن به خصوص برای مالکان خودرو مناطق گرم و یا افرادی که خودرو را برای مسافت های کوتاه به کار می برند مناسب تر می باشد.

صدای بلند موتور، اگزوز پردود در روزهای گرم، روشن شدن چراغ تعویض روغن و رنگ کدر روغن موتور نیز می تواند از دیگر تعویض روغن اولیه ماشین صفر باشد.

 

 فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو اتو پی آر 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =