خرید شمع خودرو

خرید شمع خودرو

 

خرید شمع خودرو :: مهم‌ترین بخش هر خودرو موتور خودرو است. بدین جهت دانستن نکات مربوط به نگهداری و استفاده صحیح از آن اهمیت بالایی دارد . معمولا رانندگان برای سرویس دوره‌ای خودروی خود تنها به تعویض روغن خودرو اکتفا می‌کنند و آن را تضمین‌کننده سلامت خودروی خود می‌شمارند . گاهی نیز پای خود را را از این فراتر می‌گذارند و از تعمیرکار تعویض روغن یا سوخت و فیلتر هوا ماشین را درخواست می‌کنند . اما نکته‌ای که حتما بعد از تعویض روغن باید به آن توجه کرد ، رفتن به یک تعمیرگاه خودرو و بررسی سلامت شمع‌های خودرو است . شمع موتور یکی از قطعات مهمی که سلامت موتور ،  مصرف سوخت و بسیاری از ویژگی‌های خودرو به آن بستگی دارد . در ادامه به بررسی این قطعه در خودرو می‌پردازیم .

شمع خودرو دقیقا چیست؟ و چه‌کاری را انجام می‌دهد؟

شمع خودرو دقیقا چیست؟ و چه‌کاری را انجام می‌دهد؟

در سیستم تولید قدرت خودرو یعنی همان موتور ،  انرژی مکانیکی خودرو از طریق انرژی شیمیایی سوخت و همینطور انجام فعل ‌و انفعالات در موتور خودرو ایجاد می‌شود . به اهمیت وجود شمع در خودرو با تشریح این فعل ‌و انفعالات پی خواهید برد . حرکت پیستون‌ها داخل سیلندرها مبنای کارکرد موتور خودرو است ، در واقع این حرکت منجر به انتقال نیرو به سیستم انتقال قدرت و به چرخ‌ها می‌شود و در نهایت منجر به حرکت خودرو می‌شود . پس از متراکم شدن مخلوط هوا و سوخت در محفظه‌ی احتراق ، دیگر نوبت به ایجاد جرقه‌ای است که این ترکیب را می‌سوزاند . وظیفه مهم شمع ایجاد جرقه در زمان مناسب و همینطور با قدرت بالا است . ازاین‌رو نتیجه گیری می‌شود که شمع‌ها نقش بسیار حیاتی و مهمی در عملکرد خودرو دارند .

 

پیشنهاد مطالعه ::علائم خرابی وایر شمع چیست؟

خرید شمع خودرو با دو نوع متفاوت 

۲  نوع مختلف شمع خودرو :

  1. شمع گرم : شمع‌های گرم ، گرمای حاصل از احتراق را مدت ‌زمان بیشتری در خود حفظ می‌کنند ، و این امر سبب سوختن رسوبات روغن و کربن حاصل از احتراق روی شمع می‌شود. درصورتی به شمع آسیب جدی وارد می‌شود ‌که رسوبات باقی ‌مانده از احتراق‌های قبلی از بین نرود . از این نوع شمع‌ها در خودروهایی که موتورهایی با دمای تولیدی پایین‌تری و دور کم‌تر دارند که در اصطلاح آن‌ها را سرد کارکرد می‌نامند استفاده می‌شود . این نوع شمع‌ها  معمولا پایه‌ی بلندتری دارند و گرما در مدت‌زمان بیشتری در آن‌ها باقی می‌ماند . به همین علت الکترودها دقیقا در مجاورت حرارت و در داخل محفظه‌ی احتراق قرار دارند و در هرلحظه با توجه به حرارت بالایی که دارند ، آماده‌ی ایجاد جرقه‌ی بعدی هستند .
  2. شمع گرم
  3. شمع سرد:نوع دیگری از شمع‌ها ، شمع‌های است . شمع‌های سرد به دلیل کوتاه بودن پایه  بعد از هر جرقه و احتراق ، گرمای خود را از دست می‌دهند . این نوع شمع‌ها جلوی ایجاد احتراق زودرس در موتور را می‌گیرند . چون اگر شمع در دمای بالا باقی بماند ، در اثر مجاورت با گرمای موجود در پیستون ، سریع تر از حد مجاز جرقه و احتراق ایجاد می‌کند که در این صورت سبب پایین آمدن کیفیت احتراق می‌شود . به‌ مرورزمان این احتراق زودرس سبب آسیب جدی به قطعات و همینطور لرزش در موتور می‌شود  شمع‌های سرد در موتورهای با کارکرد در دماهای بالا استفاده می‌شوند .شمع سرد

اگر بخواهیم شمع‌ها را از جهت کیفیت و نوع ساختاری بررسی کنیم به تعداد متنوع و زیادی از شمع‌ها برمی‌خوریم . جنس و شکل الکترود به ‌کاررفته نقش تعیین‌ کننده‌ای در کیفیت شمع‌ها دارد . این امر موجب ایجاد تنوع در شمع‌ها می‌شود.

اینستاگرام ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *