زمان تعویض تسمه تایم

اتو پی‌آر، فروشگاه قطعات یدکی خودرو

فروشگاه قطعات یدکی اتو پی‌آر فعالیت فروش خود را از سال ۹۰ آغاز کرد و در حال حاضر نیز محصولات اصلی و با کیفیت وارداتی و ایرانی را بطور مستقیم با پایبندی بر ارزش‌های اخلاقی و تجاری به دوستداران خودرو ارائه می‌کند. همچنین کلیه محصولات موجود در فروشگاه قطعات یدکی اتو پی‌آر، اصل و تحت گارانتی مجموعه اتو پی‌آر هستند و شما با خیال راحت می‌توانید قطعات یدکی خودروی خود را به اتو پی‌آر بسپارید. در این مقاله نیز قصد داریم به اهمیت و زمان تعویض تسمه تایم بپردازیم.

اهمیت تسمه تایم و زمان تعویض آن

تسمه تایم یک قطعه ارزان‌قیمت است که در موتور خودرو قرار دارد، اما در صورتی که آسیب ببیند به قطعات دیگر و مهم‌تر ماشین نیز آسیب می‌زند. یعنی این قطعه با وجود اینکه خود ارزان است، اما در صورت خرابی، هزینه‌های گزافی را به صاحب ماشین متحمل می‌کند و خسارات زیادی وارد می‌کند. بنابراین یک نکته مهم این است که به طور مرتب تسمه موتور اتومبیل خود را چک کرده و در صورت خرابی آن، هرگز با ماشین تا تعمیر دوباره آن، رانندگی نکنید.

اهمیت تسمه تایم و زمان تعویض آن
اهمیت تسمه تایم و زمان تعویض آن

نیروی محرکه در خودروهای احتراقی

در مجموع می‌توان گفت انرژی ناشی از سوختن بنزین در محفظه احتراق، عامل اصلی انرژی و حرکت ماشین محسوب می‌شود. نیروی محرکه در خودروهای احتراقی، با چهار عمل مکش، تراکم، انفجار و تخلیه موتور صورت می‌گیرد. قطعات مهمی در ماشین وجود دارند که در این چهار عملیات دخالت دارند، تسمه تایم نیز در این میان قطعه مهم و کلیدی در فرآیند انجام هر چهار عملیات اصلی موتور است.

وظیفه تسمه تایم :

تسمه تایم وظیفه هماهنگی سرعت گردش میل‌لنگ و میل سوپاپ با یکدیگر را بر عهده دارد. یعنی میل‌لنگ را به میل سوپاپ متصل کرده و بر اساس یک زمان‌بندی مشخص، عملیات باز و بسته شدن دریچه سوپاپ متناسب با موقعیت قرارگیری پیستون‌ها انجام گیرد. همچنین نکته مهم دیگر، جایگیری صحیح تسمه تایم است که اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جابجا شود، زمان باز بودن سوپاپ‌ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال ایجاد می‌شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که زمان تعویض تسمه تایم چه زمانی است و علایم آن کدام است.

پارگی تسمه تایم

در صورت پارگی تسمه تایم، زمان‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ موتور مختل می‌شود. پیستون با سوپاپ‌ها برخورد کرده و منجر به تولید صدای بلندی از موتور می‌شود. همچنین اکسیژن و سوخت در زمان مشخص وارد سیلندر نشده و در نتیجه تامین نیروی محرکه ماشین دچار اختلال می‌شود.

اما در کل به طور قطع نمی‌توان گفت که پاره شدن و زمان تعویض تسمه تایم برای تمامی اتومبیل‌ها علایم یکسانی دارد، زیرا که خودروهای مختلف واکنش‌های متفاوتی در برابر پارگی تسمه تایم دارند.

به طور مثال با پارگی تسمه تایم در پراید ساخت قدیم به این دلیل که پیستون‌ها با سوپاپ برخوردی ندارند، تنها موتور خاموش شده و قطعات سرسیلندر هیچ آسیبی نمی‌بینند؛ اما با پارگی تسمه تایم در خودروهایی مانند سمند، سوپاپ‌ها با پیستون به شدت برخورد می‌کنند و ممکن است این پارگی منجر به معیوبی سرسیلندر، سوپاپ‌ها و قطعات استفاده شده در هر کدام شود و یا حتی نیاز به تعویض یک یا تمامی قطعات باشد.

زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم
زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم

معمولا در دفترچه راهنمای هر خودرو، زمان تعویض تسمه تایم، یعنی عمر مفید آن درج شده است. اما به یاد داشته باشید که قبل از تاریخ انقضا تسمه تایم اقدام به تعویض آن کنید . همچنین به صورت مرتب سلامت آن را بررسی کنید، زیرا که گاهی زودتر از زمان تعیین شده دچار مشکل می‌شود.

 

اهمیت زمان تعویض تسمه تایم، هنگام خرید خودرو دست دوم بسیار بیشتر است و از آنجایی که تشخیص آن سخت است، ما به شما توصیه می‌کنیم که حتما برای بررسی سلامت و عمر باقی مانده تسمه به مکانیک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده علایم زیر به سرعت خودروی خود را به مکانیک نشان داده و نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

  صدای قیژ قیژ موتور:

دقت داشته باشید که تسمه تایم قبل از پاره‌ شدن، صدای ویژه‌ای در موتور ایجاد می‌کند که هنگام شتاب‌گیری ماشین بیشتر مشهود می‌شود. بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.

دود زیاد خروجی از اگزوز:

در صورتی که تسمه تایم مشکلی داشته باشد، موتور مجبور به تلاش با شدت بیشتری است تا قطعات را تحت فشار به حرکت در بیاورد که در نتیجه اگزوز خودرو نسبت به حد معمول، دود بیشتری را تولید خواهد کرد.

فرسایش دندانه‌های تسمه تایم:

بهتر است به صورت مرتب تسمه تایم ماشین خود را بررسی کنید تا از سلامت دندانه‌های آن اطمینان حاصل پیدا کنید؛ زیرا  به مرور دندانه‌ها دچار خوردگی‌ می‌شوند و ممکن است تسمه زودتر از عمر مفید خود معیوب و غیر قابل استفاده شود.

عدم تنظیم صحیح موتور:

 اگر دور موتور شما هنگام شتاب‌گیری به دو تا چهار هزار رسید، نشان دهنده این است که موتور خودرو به درستی تنظیم نمی‌شود. یکی از دلایل این عملکرد غیر صحیح می‌تواند شل بودن تسمه تایم یا از بین رفتن دندانه‌های آن باشد.

مشکلات استارت خودرو:

 یکی دیگر از دلایل درست کار نکردن استارت ماشین می‌تواند به‌ هم خوردن زمان‌بندی باز و بسته شدن دریچه سوپاپ‌ها باشد که این امر نیز از علایم فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم است.

 

عواقب تاخیر در تعویض تسمه تایم

تسمه تایم معمولاً پس از فرسوده شدن دچار پارگی می‌شود. پاره شدن آن در بهترین حالت، می‌تواند تنها سبب خاموش شدن خودرو شود و می‌توان با مراجعه به تعمیرگاه می‌توان به‌ راحتی نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

عواقب تاخیر در تعویض تسمه تایم
عواقب تاخیر در تعویض تسمه تایم

اما میزان خسارت بسته به نوع طراحی موتور متفاوت است. در برخی خودروها در صورت پارگی، تسمه تایم سبب کج شدن سوپاپ‌ها می‌شود که برای رفع آن نیاز به باز کردن کامل سرسیلندر است.

دلیل این امر نیز این است که با پاره شدن تسمه، زمان باز بودن سوپاپ‌ها به هم خورده و چند تایی از سوپاپ‌ها در زمان رسیدن پیستون به نقطه مرگ بالایی باز می‌مانند که در این حالت پیستون با برخورد با سوپاپ سبب کج شدن آن می‌شود و یا حتی در برخی از موارد دیده شده که در اثر ضربه پیستون به سوپاپ خود پیستون دچار شکستگی می‌شود.

هزینه تعویض تسمه تایم
هزینه تعویض تسمه تایم

هزینه تعویض تسمه تایم نیز در صورتی که به موقع نسبت به تعویض آن اقدام شود حدود ۳۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود اما در غیر این صورت هزینه آن به یک میلیون و خرده‌ای یا حتی بیشتر افزایش خواهد یافت. پیشنهاد ما این است که در صورت نیاز به تعویض تسمه تایم، قطعات مربوط به تعویض آن را از فروشگاه قطعات یدکی اتو پی‌آر بخواهید، تا از بهترین جنس‌ قطعات با مناسب‌ترین قیمت بهره‌مند شوید.

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

مقالات مرتبط :

بهترین فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی کدام است؟

آیا با لوازم مصرفی خودرو آشنایی کامل دارید؟

محصولات مرتبط:

تسمه دینام

روغن گیربکس

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =