علائم خرابی وایر شمع چیست؟

علائم خرابی وایر شمع خودرو چیست ؟

یکی از قطعات اصلی خودرو شمع خودرو است. شمع نیاز به تعویض مرتب و رسیدگی دارد.
اگر شمع خودرو دچار خرابی شود، اتومبیل لرزش های غیرعادی پیدا می کند که این لرزش ها می تواند در رانندگی آزار دهنده باشد. در این نوشتار به بررسی علائم خرابی وایر شمع می پردازیم.

 

شمع خودرو چه وظایفی دارد؟

شمع خودرو درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرد. وظیفه شمع ایجاد جرقه در محفظه سیلندر است که این جرقه باعث می‌ شود مخلوط هوا و بنزین منفجر شده و از این طریق انرژی مورد نیاز برای موتور اتومبیل فراهم می گردد. دانستن وظیفه شمع خودرو به شما کمک می کند تا بتوانید علائم خرابی وایر شمع را به درستی تشخیص دهید و نسبت به تعویض به موقع وایر شمع اقدام نمایید.

 

علائم خرابی وایر شمع اتومبیل

وایر شمع اتومبیل باعث ایجاد جرقه و در نتیجه احتراق در سیلندر اتومبیل می شود و به سیم و کابل هایی گفته می شود که وظیفه انتقال برق به سر شمع را برعهده دارد.

چنانچه یکی از این وایرها عملکرد مناسبی نداشته باشد، سبب می شود که سوخت بنزین درون سیلندر به درستی صورت نگیرد و علائم خرابی وایر شمع بروز پیدا کند.

در صورت خرابی وایر شمع، موتور اتومبیل عملکرد مناسبی نخواهد داشت. خرابی وایر شمع باعث خام سوزی موتور شده و سبب می شود خودرو بیش از حد معمول آلودگی تولید کند.

خرابی وایر شمع علاوه بر ایجاد مشکل برای موتور اتومبیل و نحوه ی عملکرد خودرو، باعث ایجاد مشکلاتی برای محیط زیست و افزایش آلودگی هوا نیز می شود.

دومین علائم خرابی وایر شمع خودرو این است که در صبح روز های زمستانی، روشن کردن اتومبیل و استارت زدن بسیار سخت می شود.

سومین علائم خرابی وایر شمع خودرو این است که هنگام دور گرفتن موتور اتومبیل صداهایی را تولید می کند.

چنانچه شمعی خراب شود، رنگ آن سیاه خواهد شد و سیاهی رنگ شمع خودرو نشان می دهد که این شمع نیاز به تعویض دارد.

بنابراین از مهمترین علائم خرابی وایر شمع خودرو می توان به مواردی همچون سیاه شدن رنگ شمع اتومبیل، لرزش غیر عادی ماشین هنگام رانندگی، روشن شدن چراغ چک اتومبیل و مشکل در دور گرفتن اشاره نمود.

 

نکات مورد بررسی علائم خرابی وایر شمع

بهتر است هر یک سال، یک بار وایر شمع به طور کامل عوض شود. همچنین به منظور بالا بردن بهره وری موتور اتومبیل بهتر است وایرها هر چند وقت یک بار مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت بروز علائم خرابی وایر شمع بتوان به سرعت آن را تعویض نمود.

بهترین نوع وایر شمع، وایر هایی هستند که رویه ی آن ها سیلیکونی است و پارگی و یا ترک خوردگی و پریدگی در آن ها به وجود نمی‌آید اما می‌توان گفت مهمترین علائم خرابی وایر شمع ایجاد پارگی بر روی وایر است که با بررسی قابل مشاهده است و با چک کردن ماهانه به راحتی قابل تشخیص است.

یکی از راه هایی که می توان به خوبی علائم خرابی وایر شمع را شناسایی کرد، این است که در یک محیط تاریک اتومبیل را روشن نمایید تا بتوانید جرقه ای که به دلیل پریدگی و ترک وایرها ایجاد می‌شود، به خوبی شناسایی نمایید. بنابرین می توان گفت یکی از راه های مهم برای تشخیص علائم خرابی وایر شمع چک کردن ماهانه وایر ها است، زیرا ظاهر وایر ها به خوبی نشان دهنده ی سالم بودن یا معیوب بودن شمع است.

نکته قابل توجه دیگر آن است که وایرها باید به شمع مناسب خود وصل شوند و چنانچه هر یک از این ها جا به جا شوند ممکن است مشکلاتی برای آن ها به وجود آید و بعد از آن علائم خرابی وایر شمع بروز پیدا کند.

استفاده از جنس مرغوب در مورد وایر شمع خودرو می‌تواند بهره ‌وری و عملکرد موتور را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

 

آشنایی با انواع مختلف شمع خودرو

برای درک بهتر از علائم خرابی وایر شمع بهتر است از انواع مختلف شمع اتومبیل مورد بررسی قرار بگیرد. شمع های اتومبیل انواع مختلفی دارند که می‌توان به مواردی همچون شمع سرد، شمع گرم، شمع ایریدیوم، شمع پلاتینیومی، شمع چند الکترودی و شمع نیکلی اشاره کرد. شمع های گرم برای موتور هایی مورد استفاده قرار می گیرند که دمای آن پایین است. شمع های سرد مناسب برای موتور هایی هستند که دمای آنها بالاست. شمع های نیکلی عمر کمی دارند و الکترود های مورد استفاده در این نوع شمع ها از جنس آلیاژ نیکل است.

همچنین شمع‌های ایردیومی دارای الکترود هایی از جنس ایردیوم و شمع‌های پلاتینیومی دارای الکترودهایی از جنس پلاتینیوم هستند.

نهایتاً شمع های چند الکترودی وجود دارند که این شمع ها طول عمر بسیار بالایی دارند.

مطالعه بیشتر: بررسی علت دوده گرفتن شمع خودرو

 

 خرید اینترنتی شمع خودرو 

 

رسیدگی و تعویض مرتب وایر ها

برای اینکه با علائم خرابی وایر شمع رو به ‌رو نشوید بهتر است پس از طی کردن هر ۱۵ هزار یا ۲۰ هزار کیلومتر مسافت، شمع اتومبیل را عوض کنید.

تعویض شمع اتومبیل هزینه کمی در بر دارد و می تواند از مشکلات بعدی که ممکن است برای موتور اتومبیل به وجود بیاید جلوگیری نماید و علائم خرابی وایر شمع را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

چنانچه هر یک از علائم خرابی وایر شمع را مشاهده کردید، سریعا نسبت به عوض کردن شمع ها اقدام کنید. چنانچه خرابی شمع اتومبیل ها به صورت طولانی مدت ادامه پیدا کند، ممکن است مشکلات بعدی برای اتومبیل به وجود بیاید که هزینه‌های بالاتری را برای شما داشته باشد. بنابراین می توان گفت از مهم ترین علائم خرابی وایر شمع ایجاد ترک بر روی روکش پلاستیکی وایر است که چنانچه خرابی وایر شمع ایجاد شود، چراغ چک اتومبیل روشن می شود.

در اتومبیل پراید چنانچه علائم خرابی وایر شمع وجود داشته باشد، اتومبیل در روشن شدن به مشکل بر می خورد .

 

خسارت های وارده به ماشین در اثر خرابی وایر شمع

۱- بازدهی موتور اتومبیل تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

۲- مصرف سوخت اتومبیل افزایش پیدا می کند.

۳- فیلتر کاتالیست اتومبیل را با مشکل رو به رو می کند.

۴- باعث مسدود شدن فیلتر کاتالیست می شود.

۵- بنزینی که به طور کامل سوخته نشده است، رسوب می کند.

۶- سوپاپ های اتومبیل کثیف می شود.

۷- برای اتومبیل لرزش غیر عادی ایجاد می شود.

۸- اجزای موتور اتومبیل در طولانی مدت خراب می شود.

اینستاگرام ما

 خرید وایر شمع خودرو 

 

2 دیدگاه برای “علائم خرابی وایر شمع چیست؟

  1. اشتراک‌ها: معرفی انواع لوازم یدکی اورجینال | مجله اینترنتی اتو پی آر

  2. اشتراک‌ها: خرید شمع خودرو - انواع شمع خودرو |شمع شرد | شمع گرم |فروشگاه لوازم یدکی اتوپی آر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفده =