لنت ترمز سرامیکی

بررسی لنت ترمز سرامیکی

گزینه دیگر برای لنت های ترمز ، لنت ترمز سرامیکی است.

این نوع لنت های ترمز از جنس سرامیک بسیار شبیه به نوع سرامیکی است که برای ساخت ظروف سفالی و بشقاب استفاده می شود، ساخته شده اند اما متراکم تر و بسیار بادوام تر است.

لنت ترمز های سرامیکی همچنین از فیبرهای مسی خوب در داخل خود نیز بهره می برند تا به افزایش اصطکاک و هدایت گرما کمک کند. لنت ترمز سرامیکی در اواسط دهه ۱۹۸۰ طراحی و توسعه یافت،

محبوبیت لنت سرامیکی به دلایل مختلف به طور مداوم در بین مردم در حال افزایش بود.

همین محبوبیت این قطعه باعث شد تا برند های معروف لنت ترمز در جهان به فکر طراحی و تولید این نوع لنت ترمز بیفتند. امروزه تقریبا تمام مارک های معروف لنت در بازار تولید و ساخت لنت سرامیکی را در دستور کار خود قرار داده اند.

 

مشخصات لنت ترمز سرامیکی

در زیر به مشخصات و دلایل محبوبیت لنت سرامیکی اشاره می کنیم:

سطح سر و صدا: لنت ترمز های سرامیکی بسیار ساکت هستند و در هنگام استفاده از ترمز صدای بسیار کم ایجاد می شود البته بیشتر مواقع بی صدا هستند.

تولید گرد و غبار کم: در مقایسه با لنت ترمزهای ارگانیک، لنت ترمز سرامیکی تمایل دارد به مرور زمان گرد و غبار و ذرات دیگر کمتری تولید کند.

دما و شرایط رانندگی: در مقایسه با لنت های آلی ، لنت های سرامیکی می توانند در طیف گسترده تری از دما و شرایط رانندگی قابل اطمینان تر باشند.

 

مزایا و معایب لنت ترمز سرامیکی

طبق مطالب گفته شده در بالا لنت ترمز سرامیکی دارای مزایا زیادی هست که همین باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کند.

ولی لنت ترمز سرامیکی همانند تمام قطعات خودرو معایب و محدودیت هایی دارد و نمی توان گفت که لنت ترمز سرامیکی بهترین انتخاب برای شرایط شدید رانندگی ،

مانند آب و هوای بسیار سرد یا شرایط مسابقه یا رانندگی معمولی در داخل شهر می باشد. در پایین مزایا و معایب این نوع لنت را به اختصار بیان می کنیم:

مزایا لنت ترمز سرامیکی

  1. ساکت تر از لنت های دیگر می باشند و خیلی ها عقیده دارند صدایی که این نوع لنت ها تولید می کنند فراتر از دامنه گوشی انسان است و به همین دلیل بی صدا به نظر می رسند.
  2. گرد و غبار ترمز ریزتر و سبک تری تولید می کند که به چرخ ها نچسبد و آن ها را دچار مشکل نکند.
  3. دارای طول عمر و ماندگاری طولانی تر نسبت به لنت های آلی یا نیمه فلزی است
  4. کارایی این نوع لنت برای عملکرد مداوم تحت طیف گسترده ای از درجه حرارت, ثابت است

معایب لنت ترمز سرامیکی

  1. قیمت لنت ترمز سرامیکی
  2. عدم جذب کامل گرما حاصل از ترمز

لنت سرامیکی بهتره یا معمولی؟

شاید خیلی ها هنگام خرید لنت ترمز این سوال را داشته باشند ولی نمی شود به این سوال, جواب قطعی داد. زیرا هیچ لنت ترمز واحدی وجود ندارد که بتواند در هر شرایطی عالی باشد. لنت سرامیکی به دلیل ترکیب سخت تر دارای زمان توقف کمتر، چرخ های تمیزتر و عموما عمر طولانی تر است.

پایین آمدن آن دارای نیش کمتری است و باعث می شود در هوای سرد یا بعد از افزایش دما ترمزهای بهتری داشته باشید.

علاوه بر این ها، لنت ترمز سرامیکی معمولا ضریب اصطکاک کمتری نسبت به همتایان نیمه فلزی خود دارند. لنت های سرامیکی هرگز به گونه ای طراحی نشده اند که دارای کارایی شدید یا لنت های ترمز مسابقه ای باشند.

مواد سرامیکی همچنین از جذب گرما نسب به مدل مشابه فلزی نا موفق تر می باشند. هرچه لنت توانایی جذب کمتری داشته باشد ، بیشتر گرما در روتور ترمز و اجزای اطراف آن حفظ می شود و این می تواند منجر به افزایش درجه حرارت کل سیستم ترمز شود.

از طرف دیگر ، در حالی که لنت های نیمه فلزی سروصدا و گرد و غبار بیشتری ایجاد می کنند ، اما آن ها در طیف وسیع تری از درجه حرارت موثرتر هستند و آستانه حرارتی بسیار بالاتری دارند.

آنها در سرما عملکرد بهتری از لنت های سرامیکی ارائه می دهند و ویژگی های اصطکاک بسیار سازگار تری را در کل محدوده کاری خود حفظ می کنند.

اگر قصد رانندگی اتومبیل خود بر روی پیست (یا حتی یک کوه کوهپیمایی) دارید ، پدهای نیمه فلزی انتخاب بهتری است.

اما در هنگام رانندگی در شهر یا بزرگراه ها لنت های سرامیكی یا ارگانیكی قدرت متوقف كننده زیادی را به همراه مزایای دیگر از جمله صدای کم، چرخ های تمیز تر و طول عمر بیشتر ارائه می دهند. 

ما در فروشگاه اتو پی آر (autopr) طیف لنت ترمزهای سرامیکی و معمولی را با بهترین برندهای موجود که مورد تایید اتو پی آر و دارنده گارانتی اتو پی آر هستند به مشتریان و همراهان عزیز ارائه می دهیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *