چراغ خودرو۲

امروز ادامه بررسی چراغ خودرو را اماده کردیم ما مقاله در مورد چراغ خودرو را به دو بخش تقسیم نمودیم تا خارج از حوصله مشتریان عزیزمان نباشد در مقاله چراغ خودرو ۱ آشنایی اولیه را پیدا کردیم حال با هم به بقیه مطلب می پردازیم، در مقاله قبلی در مورد چراغ ها رسیدیم به استفاده از لامپ های LED:

لامپ LED

لامپ های LED بدون شک بهترین گزینه برای وسایل نقلیه محسوب می شوند. این لامپ ها که عمر طولانی و بهره وری انرژی بالایی دارند می توانند برای دهه ها در یک خودرو بخوبی کار کنند و نیاز به نگهداری و محافظت خیلی کمی دارند.

حتی با وجود استفاده صد در صدی از این لامپ ها حین رانندگی، این لامپ ها به لطف طراحی خاص خودشان که اجزای داخلی خیلی کمی دارند تا ۱۱ سال دوام می آورند. لامپ LED در مقایسه با لامپ های زنون که بازده نوری ۲۰ درصدی دارند، با همان مقدار انرژی بازده نوری ۸۰ درصدی دارند که تفاوت بسیار چشمگیری محسوب می شود.

چراغ جلو LED

مزایا

نور شفاف تر و روشن تر:

LED نسبت به تمام لامپ های موجود نور شفاف تری را فراهم می کند و بنابراین قسمت بیشتری از جاده را روشن می کند. همچنین نور این لامپ ها نسبت به HID کمتر خیره کننده یا گرم تر است  بنابراین نسبت به HID مزاحمت کمتری برای سایر افراد موجود در جاده ایجاد می کنند.

بهره وری و طول عمر بالا:

لامپ های LED بهره وری انرژی و عمر بسیار زیادی دارند. بنابراین با استفاده از این لامپ ها انرژی کمتری مصرف شده و بنابراین هزینه های سوخت کاهش پیدا می کند و از طرفی هزینه نگهداری و تعویض چراغ خودرو هم کمتر می شود.

معایب

تکنولوژی پرهزینه تر:

لامپ های LED نسبت به لامپ های هالوژن پرهزینه تر هستند اما در حال حاضر نسبت به قبل مقرون به صرفه تر هستند و همچنان قیمت آنها رو به کاهش است.

عدم وجود استانداردی برای همه حالات:

لامپ های LED لامپ استاندارد همه خودروهای جدید نیستند. اما می توانید به لطف بسته های آماده LED که نصب آسانی دارند از این لامپ ها استفاده کنید.

چراغ جلو لیزری

گفته می شود که لامپ های لیزری مهم ترین تکنولوژی سال های آینده هستند که نسبت به گزینه های موجود نور بیشتر و بهره وری انرژی بالاتری دارند.

اما این تکنولوژی آنقدر جدید است که در حال حاضر فقط چند مدل خودروی خاص از آن استفاده می کنند (که البته خودروهای ارزان قیمتی هم نیستند).

خودروهای i8 شرکت BMW که قیمتی بیش از ۱۰۰هزار دلار دارد و سری ۷ BMW در حال حاضر استفاده از چراغ لیزری را ساپورت می کنند. علاوه بر این لامپ های لیزری بسیار روشن تر از لامپ های LED یا HID هستند.

چراغ خودرو لیزری

مزایا

 • این لامپ ها بهره وری انرژی بیشتری دارند و هر چند که هزار برابر روشن تر از LED هستند اما فقط به میزان نصف LED برق مصرف می کند.
 • با توجه به اینکه چراغ های لیزری نسبت به ابعادشان قادر به تولید روشنایی بیشتری هستند، خود لامپ ها می توانند بسیار کوچک تر باشند. در نتیجه طراحان انعطاف پذیری بیشتری در طراحی خواهند داشت.
 • چراغ های لیزری می توانند نسبت به لامپ های معمولی کوچک تر باشند، این چراغ ها انرژی کمتری مصرف می کنند و ظاهر زیباتری هم دارند.
 • با توجه به اینکه نور لیزر بیشتر متمرکز است و کمتر پخش می شود بنابراین نسبت به چراغ های معمولی فواصل طولانی تری را روشن می کنند.

معایب

 • در حال حاضر این چراغ ها فقط برای طیف خیلی کمی از خودروها موجود هستند.
 • با توجه به اینکه فناوری هایی مثل LED و HID با هزینه کمتری تولید می شوند، چراغ های لیزری نسبت به این فناوری ها بسیار گران قیمت تر هستند.

فرسودگی چراغ خودرو

چراغ خودرو هم مثل همه اجزای خودرو با گذشت زمان کیفیت خودشان را از دست می دهند.

چراغ های HID نسبت به هالوژن ماندگاری بیشتری دارند هر چند که هر دو اگر بیش از حد یا برای مدتی طولانی تر از زمان توصیه شده (که این زمان برای لامپ های هالوژن حدود یک سال و برای HID دو برابر است) استفاده شوند،

روشنایی خودشان را از دست می دهند. در گذشته نصب چراغ خودرو کار ساده ای بود و خود شخص می توانست با خرید لامپ و دنبال کردن دستورالعمل های ذکر شده در دفترچه این کار را انجام دهد. اما چراغ های جدیدتر پیچیدگی بیشتری دارند و نصب آنها سخت تر است.

در این موارد لازم است برای تعویض چراغ از یک مکانیک خبره کمک بگیرید.

مشکلات رایج چراغ جلوی خودرو

چند مشکل متداول با چراغ های امروزی وجود دارد از جمله اینکه استفاده طولانی مدت از آنها، کثیف شدن یا ایجاد جرم روی لنز  باعث کم شدن شدت نور و روشنایی می شود و از طرفی در صورت وجود مشکل در دینام ممکن است نور چراغ ها دچار مشکل شود.

همچنین امکان شکستگی یا ترک برداشتن حباب لامپ یا مشکل پیدا کردن رشته ی موجود داخل لامپ وجود دارد. در چنین مواردی یک بررسی کلی و سریع توسط مکانیک مشکل را مشخص می کند.

موقعیت چراغ جلو

چراغ جلوی خودرو باید طوری نصب شده باشد که بهترین دید را به راننده بدهد بدون اینکه بر دید افرادی که در جهت مخالف حرکت میکنند تاثیر گذار باشد.

در خودروهای قدیمی تر لنز توسط پیچ گوشتی قابل تنظیم بود اما در خودروهای جدید این تنظیمات فقط از داخل محفظه موتور قابل انجام است. این تنظیمات اجازه می دهد که لنزها به روش های مختلف تنظیم شوند تا بهترین شرایط را برای روشنایی فراهم کنند.

در صورتیکه اطلاعات فنی لازم را نداشته باشید تنظیم زوایا و قرار دادن چراغ ها به صورتیکه بهترین نور را ایجاد کنند سخت است. مسلماً مکانیک های دارای صلاحیت و مجرب توانایی انجام این تنظیمات را دارند و با انجام این تنظیمات هنگام رانندگی در شب امنیت بیشتری خواهید داشت.

سیستم های نورپردازی پیشرفته (AFS)

از شروع سال ۲۰۰۰ میلادی، توجه زیادی به ایده‌ی تنظیم یا جابجایی خودکار نور چراغ خودرو در واکنش به حرکت فرمان، سیستم تعلیق خودرو، شرایط محیطی، وضعیت دید، سرعت خودرو، مسیر و انحنای جاده جلب شد.

یک گروه کاری تحت نظارت سازمان EUREKA که عمدتا متشکل از خودروسازان اروپایی و شرکت های تولید تجهیزات روشنایی بودند شروع به کار برای طراحی سیستم های نورپردازی تطبیقی یا پیشرفته (به اختصار AFS) کردند.

به این ترتیب شرکت هایی مثل BMW، Toyota، Škoda و Vauxhall/Opel از سال ۲۰۰۳ خودروهایی را تولید کردند که مجهز به سیستم AFS بودند.

چراغ هوشمند

در سیستم های AFS به جای اتصالات مکانیکی که در سیستم های چراغ جلوی قدیمی تر وجود داشت یکسری حسگرهای برقی، مبدل و فعال کننده وجود دارد.

تکنیک بعدیِ بکار رفته در AFS عبارت است از سیستم نورپردازی جانبی داخل محفظه چراغ خودرو. این سیستم های جانبی را می توان بسته به نور محیط و زوایای پوشش داده شده توسط نور چراغ خوردو، خاموش یا روشن کرد.

در این سیستم ها سرعت خودرو و زاویه فرمان ارزیابی می شود و بر اساس آن چراغ های خودرو تنظیم می شوند. در پیشرفته ترین مدل AFS بجای واکنش ساده به انحنای جاده، از سیگنال های GPS برای پیش بینی تغییرات در انحنای جاده استفاده می شود.

سیستم نورپردازی هوشمند

سیستم نورپردازی هوشمند یک سیستم کنترل اشعه ی نور چراغ جلوی خودرو است که اولین بار در سال ۲۰۰۶ و در خودروهای کلاس E شرکت مرسدس بنز معرفی شد و پنج عملکرد نوری مختلف با چراغ bi-xenon دارد که هر یک مناسب شرایط آب و هوایی یا رانندگی خاصی است:

 • حالت بیرون شهر
 • حالت بزرگراه
 • چراغ مه شکن پیشرفته
 • عملکرد نور فعال (سیستم نورپردازی مقابلِ پیشرفته (AFS)
 • روشنایی هنگام گردش

چراغ جلوی هوشمند در بی ام و

تغییر خودکار پرتوی نور

حتی هنگامی که شرایط محیط امکان استفاده از چراغ نوربالا را به رانندگان می دهد اکثر راننده ها از این نور استفاده نمی کنند. بنابراین تلاش های زیادی بخصوص در امریکا صورت گرفته تا یک سیستم خودکار انتخاب پرتوی نور طراحی شود طوریکه راننده نیازی به انتخاب و فعال سازی پرتوی مناسب با توجه به تغییرات ترافیک، آب و هوا و وضعیت جاده را نداشته باشد.

در سال ۱۹۵۲ شرکت جنرال موتورز اولین کاهنده‌ی نور چراغ جلو یا دیمر را تحت عنوان ‘Autronic Eye‘ در خودروهای بیوک، کادیلاک و اولدزموبیل معرفی و استفاده کرد. از سال ۱۹۵۳ این ویژگی در سایر خودروهای تولیدی این شرکت هم ارائه شد.

مقاومت نوری این سیستم و مدارهای مربوطه در یک تیوب در بالای داشبورد قرار داشت. یک ماژول آمپلی فایر هم در محفظه‌ی موتور قرار می‌گرفت که با استفاده از سیگنال های بدست آمده از تیوب نصب شده بالای داشبور، میزان تقویت نور را کنترل می کرد.

این سیستم مقدمه ای برای طراحی سیستم های دیگری از جمله سیستم ‘GuideMatic’در سال ۱۹۵۸ شد.

در این سیستم قسمت نصب شده بالای داشبورد فشرده تر بود و یک دسته‌ی کنترلی هم به راننده امکان تنظیم میزان حساسیت (جهت تعیین اینکه چه زمانی چراغ خودرو در واکنش به خودروهای مقابل از حالت نور بالا به نور پایین تغییر وضعیت بدهد) را می داد.

در اوایل دهه ۷۰ میلادی، این آپشن از تمام خودروهای GM حذف شد بجز کادیلاک که در آن سیستم GuideMatic در سال ۱۹۸۸ موجود بود. خودروهای ساخت شرکت فورد و کرایسلر هم از دهه ۵۰ تا ۸۰ میلادی از دیمرهای ساخت جنرال موتورز استفاده می کردند.

سیستمی به نام AutoDim از اواسط دهه ۵۰ میلادی در چند مدل لینکون ارائه شدند و در نهایت Ford Thunderbird و Mercury هم این سیستم را ارائه دادند. همچنین کرایسلر و Imperial در دهه ۶۰ میلادی و اوایل دهه ۷۰ سیستمی به نامAutomatic Beam Control  را ارائه می‌دادند.

مراقبت

سیستم های چراغ جلوی خودرو نیاز به مراقبت و نگهداری دوره ای دارند. چراغ های دارای پرتوی بسته به صورت ماژولار هستند یعنی وقتی رشته‌ی داخل چراغ دچار مشکل شود لازم است که کل لامپ تعویض شود.

از اواخر دهه ۸۰ میلادی بیشتر خودروها در امریکا از مونتاژ رفلکتور لنز استفاده می کردند و وقتی چراغ دچار مشکل می شدند فقط نیاز به تعویض لامپ بود. نحوه دسترسی به لامپ و تعویض آن در خودروهای مختلف متفاوت است. لازم است نور چراغ خودرو به صورت مرتب بررسی و تنظیم شود زیرا در صورت تابش نور به جهت نامناسب امکان ایجاد خطر وجود دارد.

به مرور زمان امکان ایجاد مشکل در چراغ خودرو وجود دارد. یکی از این عوامل پرتاب سنگریزه ها و شن های اطراف جاده است که ممکن است باعث ایجاد ترک در حباب لامپ و بنابراین ورود آب به داخل محفظه لامپ شود.

لنزهای پلاستیکی (پلی کربنات) هم ممکن است دچار تغییر رنگ و ساییدگی شوند و این به دلیل اکسیداسیون پوشش رنگ شده‌ی لنز، توسط نور ماورا بنفش خورشید و چراغ های خودرو است. در صورتیکه این مشکلات جزئی باشند می توان آن را با استفاده از یک پولیش مناسب ترمیم کرد تا به درخشش قبل برسد.

در موارد حادتر فرسودگی مواد پلاستیکی به داخل ادامه پیدا کرده و منجر به بلا استفاده شدن چراغها و نیاز به تعویض کامل آن ها میشود. ساییدن یا پولیش زیاد لنزها یا ترمیم لنزهای پلاستیکی می تواند زمان نیاز به تعویض را عقب بیندازد اما انجام این کار باعث از بین رفتن پوشش محافظ لنز شده در نتیجه همین امر باعث می شود لنزها سریع تر و شدیدتر خراب تر شوند.

رفلکتور (یا بازتابنده) که از ایجاد یک لایه بسیار نازک بخار آلومینیوم روی یک سطح فلزی، شیشه‌ای یا پلاستیکی ایجاد می شود ممکن است به مرور زمان کثیف، دی اکسید یا سوخته شود و ظاهر و عملکرد خودش را از دست بدهد.

این حالت ممکن است در اثر نفوذ آب به محفظه‌ی چراغ، نصب لامپهایی با ولتاژ بیشتر از میزان توصیه شده، یا در اثر گذشت زمان و استفاده از چراغ ها ایجاد شود. بنابراین رفلکتورها دچار مشکل می شوند و اگر با تمیز شدن مشکل رفع نشد نیاز به تعویض دارند.

استفاده از کیت بازسازی کننده چراغ خودرو

چرا بعد از نصب چراغ های HID صداهای عجیبی شنیده می شود؟

گاهی اوقات وقتی چراغ های HID را بعد از نصب روشن می کنید، صدای وزوز ضعیفی می شنوید. اگر این صدا بیشتر از ۱۰ دقیقه ادامه پیدا کرد و بیشتر از یک صدای تیک مختصر بود، چک کنید که لامپ ها و ballast درست نصب شده و اتصالات بخوبی برقرار باشند. همچنین بررسی کنید که به تمام اجزاء ولتاژ کافی برسد.

آیا امکان نصب چراغ جلوی خودرو توسط خودمان وجود دارد؟

در صورتیکه تجربه کافی در انجام کارهای فنی را دارید، می توانید براحتی این کار را انجام دهید. اما دقت کنید که حتماً از دستورات سازنده پیروی کنید.

چراغ مه شکن (پروژکتور)

با توجه به اینکه در هوای مه آلود، به دلیل غلظت و تراکم ذرات بخار آب و همچنین به هنگام بارش شدید برف، از شعاع دید راننده کاسته می شود و قدرت تشخیص جاده مختل می گردد، لازم است برای روشن نمودن سطح جاده از چراغ مه شکن استفاده شود.

تعداد چراغ های مه شکن دو عدد هستند و در قسمت جلوی خودرو در کنار چراغ های بزرگ، در یک مجموعه ساخته شده و در روی خودرو، نصب می شوند.

تابش نور در این چراغ ها زرد رنگ است و نسبت به نور چراغ های بزرگ خودرو قدرت نفوذ بیشتری دارد، زیرا نور بالای چراغ های بزرگ در برخورد با ذرات برف منعکس می شود و در روشن کردن مسیر حرکت تاثیری ندارد و نور پایین چراغ ها نیز آن چنان موثر نیست.

البته با توجه به طراحی در بعضی از خودروها چراغ مه شکن بر روی سپر جلو نصب می‌شوند.

چراغ مه شکن بر روی سپر

چراغ روی سپر:

اکثر خودروهای جدید دو عدد چراغ در قسمت جلوی خودرو طراحی و نصب شده است. مدار الکتریکی این دو چراغ از مدار چراغ های بزرگ جلو و چراغ های پارک مستقل است و با سوئیچ تعبیه شده در پنل جلوی راننده روشن و خاموش می شود. این چراغ ها نیز وظیفه روشن نمودن مسیر حرکت خودرو را بر عهده دارند.

چراغ عقب (چراغ خطر) :

چراغ عقب خودرو بخشی از سیستم نورپردازی یک خودرو است که در پشت خودرو قرار می گیرد. معمولاً این چراغ ها به صورت جفتی (چپ و راست) هستند و انواع مختلفی برای کاربردهای مختلف دارند.

چراغ راهنما یا چراغ دور زدن هم بخشی از مونتاژ چراغ عقب است.

معمولاً با توجه به الزامات قانونی رنگ این چراغ ها زرد است و نشان می دهند که آیا خودرو قرار است به سمت راست حرکت کند یا چپ. چراغ دنده عقب هم بخشی از این مونتاژ است که نشان دهنده‌ی حرکت خودرو با دنده عقب است.

معمولاً این قسمت از چراغ عقب (چراغ خطر) نور بیشتری دارند اما نه به اندازه‌ی چراغ جلو.

چراغ خودرو – چراغ عقب (چراغ خطر)

چراغ پارک در مواقعی که هوا بارانی یا مه آلود و یا تاریک است، حضور خودروها را به راننده های پشت سر اعلام می کند. معمولاً چراغ پارک بالاترین بخش چراغ خودرو است و وقتی راننده ترمز می کند، این چراغ روشن می شود.

یکی از اجزایی که در خودروهای مدرن و high-class اروپایی وجود دارد چراغ عقب Euro است که ظاهر اسپورتی به خودرو می دهد و این ظاهر منحصر بفرد خودروی شما را از سایر خودروهای موجود متمایز می کند. همچنین نصب این چراغ ها بسیار ساده و آسان است و کیفیت بی نظیر و شناخته شده ای دارند.

اما دلیل استفاده از چراغ های عقب (چراغ خطر) چیست؟

مسلماً این چراغ ها جدا از افزایش دید خودروی شما در شب یا شرایطی با نور کم شامل چراغ راهنما، چراغ ترمز و چراغ دنده عقب هستند که تمام این اجزا از جمله هشدار دهنده های حیاتی و مهمی هستند که به راننده‌ی پشت سر اعلام می کنند شما قصد ترمز گرفتن، چرخیدن یا جابجایی بین خطوط را دارید.

این لامپ ها این اطمینان را ایجاد می کنند که راننده‌ی پشت سر شما زمان کافی برای کاهش سرعت و پیشگیری از تصادف را خواهد داشت. هر یک از این اجزاء با یک لنز یا قاب پلاستیکی پوشیده شده اند که همگی روی فریم مخصوص چراغ عقب (چراغ خطر) نصب می شوند.

در اکثر خودروهای امروزی از چراغ LED استفاده می شود چون این لامپ ها مشخص تر و روشن تر هستند. اما صرف نظر از اینکه در خودروی شما چراغ LED یا سنتی وجود دارد، یک نکته واضح و بدیهی است: این بخش از خودرو از اجزای بسیار مهمی است که نمی توان بدون آن از خودرو استفاده کرد.

انواع چراغ عقب (چراغ خطر) خودرو

در حال حاضر چراغ های LED محبوبیت روزافزونی به عنوان چراغ عقب (چراغ خطر) خودرو دارند. این چراغ ها نیاز به انرژی کمتری دارند و نسبت به چراغ های سنتی بادوام تر هستند. چراغ های هالوژن متداول ترین نوع چراغ و چراغ استاندارد خیلی از خودروها هستند.

چراغ زنون در رده سوم قرار دارند که نسبت به سایر چراغ ها پرنورتر و درخشان و قوی هستند. در این لامپ ها بجای رشته از قوی الکتریکی استفاده می شود.

چراغ خودرو – طراح‌های مختلف چراغ عقب

جنبه ایمنی چراغ عقب (چراغ خطر)

چراغ عقب خودرو یکی از جنبه های ایمنی خودرو را تامین می کند. این چراغ لبه های عقب خودرو را مشخص می کند تا شکل و مرز خودرو برای سایر راننده ها مشخص باشد.

بعلاوه این چراغ ها به سایر خودروها امکان دیدن خودرو در شرایط آب و هوایی نامساعد مثل باران یا برف را می دهند. در صورت خراب شدن این چراغ ها باید هر چه سریع تر آنها را عوض کنید. در غیر اینصورت علاوه بر جریمه های قانونی امنیت خودتان را هم به خطر انداخته اید.

همانطور که ذکر شد چراغ عقب (چراغ خطر) یکی از مهم ترین جنبه های امنیتی خودروی شماست. این چراغ ها به شکلی در عقب خودرو نصب می شوند که محل قرار گرفتن شما در جاده را برای سایر خودروها مشخص کنند. چراغ عقب خودرو انواع مختلفی دارد که می توانید بسته به اولویت های خودتان مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

چراغ راهنما

هنگام تغییر مسیر حرکت خودرو در چرخش به سمت راست و یا سمت چپ برای اطلاع سایر راننده ها از چراغ راهنما استفاده می شود. تعداد چراغ های راهنما در خودرو ها حداقل چهار عدد هستند، دو عدد از آن ها در قسمت جلوی خودرو و دوتای دیگر در قسمت عقب در روی بدنه نصب می شوند.
برای افزایش توجه به تغییر مسیر خودرو چراغ های راهنما را به صورت چشمک زن طراحی شده‌اند و به همین منظور لامپ چراغ ها را به صورت منقطع روشن و خاموش می شود.

عدسی یا تلق روی چراغ راهنما زرد رنگ است و در خودرو هایی که تلق چراغ از نوع بیرنگ و شفاف انتخاب شده باشد روی لامپ چراغ راهنما را با حباب زرد رنگ پوشش می دهند.

کاسه چراغ راهنما در بعضی از خودرو ها به صورت واحد و مستقل از سایر چراغ های روشنایی ساخته می شود و در تعدادی دیگر همراه با مجموعه چراغ های بزرگ جلو و یا عقب خودرو طراحی و در روی بدنه نصب می گردد.

در برخی از خودرو ها از چراغ های راهنمای دیگری نیز استفاده می شود، که معمولاً در روی گلگیر ها و آینه های جانبی نصب می شوند و هم زمان با چراغ های راهنمای جلو و عقب روشن می گردند.
به دلیل اهمیت چراغ های راهنما و جایگاه ویژه آن در سیستم روشنایی خودرو، محل نصب چراغ ها در روی بدنه به گونه ای انتخاب می شود که کاملاً در معرض دید قرار گیرد. در تصویر دوم این چراغ ها، که روی بدنه (گل گیر) و داخل مجموعه چراغ های جلوی یک نوع خودرو طراحی و نصب شده اند، دیده می شود.

چراغ های پلاک خودرو

در خودرو های سواری برای روشن کردن فضای محل نصب پلاک شناسایی، از مدار چراغ های پلاک استفاده می شود. به طوری که با این طرح محل نصب پلاک روشن می شود و رویت و قرائت مندرجات روی صفحه ی پلاک شناسایی به هنگام شب و تاریک بودن هوا امکان پذیر می گردد.

این چراغ ها معمولاً به تعداد دو عدد و در قسمت بالا یا دو طرف پلاک عقب خودرو نصب می شود.

چراغ پلاک خودرو

چراغ ترمز

همانطور که از نام چراغ ترمز پیداست، این چراغ ها طوری طراحی شده اند که هر زمان راننده ترمز می کند، روشن شوند. مسلماً چراغ ترمز یکی از مهم ترین شروط رانندگی ایمن است چون هر زمان سرعت شما تغییر کند،

به راننده های پشت سرتان هشدار می دهد. رانندگی پشت سر خودرویی که چراغ ترمز معیوب دارد خسته کننده و خطرناک است چون تاخیر طولانی بین تغییر سرعت این راننده و درک شما از تغییر سرعت وی احتمال تصادف را افزایش می دهد.

عوامل مختلفی می توانند بر عملکرد چراغ ترمز خودروی شما تاثیر گذار باشند. کثیف شدن لنز، کم نور شدن لامپ ها و مشکلات سیم کشی از جمله عواملی هستند که باعث نقص در عملکرد چراغ ترمز خودرو می شوند و به این ترتیب سایر افراد نمی توانند به سرعت متوجه تغییر سرعت شما در رانندگی شوند.

در صورت کثیف شدن و کدری لنز چراغ عقب بهتر است آن را با استفاده از پولیش مخصوص چراغ تمیز کنید.

چراغ ترمز هم مثل همه اجزای خودرو در نهایت نیاز به تعویض و تعمیر پیدا می کنند. بررسی مداوم این چراغ ها باعث می شود بتوانید مشکلات را خیلی زود شناسایی کرده و از تصادف و خطر پیشگیری کنید.

نتیجه گیری:

با توجه با کاربرد انواع چراغ خودرو بهتر است قبل از انتخاب و خرید، از نحوه عملکرد و مشخصات چراغ اطلاع کامل پیدا کنید. 

اگر ناچار به تعویض چراغ خودرو خود هستید بهتر است از اجناس اصلی و با کیفیت استفاده کنید زیرا ممکن است چراغ های فرعی و غیر اصل کارایی لازم را نداشته باشند مثلا چراغ‌های جلوی بی‌کیفیت ممکن است در زمان تاریکی هوا به خوبی مسیر راننده را مشخص نکند و باعث کاهش دید راننده به خاطر پرتو نور نامنطم شود.

ما در فروشگاه اینترنتی اتو پی آر (autopr) برندهای معتبر چراغ خودرو و لامپ ها را با قیمت دسته اول به همراهان و مشتریان عزیز ارائه می دهیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *