شمع خودرو

شمع خودرو

شمع خودرو

شمع خودرو ، برای کامل شدن پروسه ی احتراقی که در داخل موتور خودرو می بایست اتفاق بیفتد نیاز است. این قطعه می تواند جرقه ایجاد کرده و احتراق داخلی را ایجاد نماید. است. هنگامی که سوخت به درون سیلندر مکیده می شود و با هوا ترکیب می گردد ، شمع وارد عمل شده و با ایجاد جرقه ، فرآیند احتراق را آغاز می کند و انرژی لازم برای خودرو را تامین می نماید. انرژی تولید شده به وسیله ی قطعات به کار رفته در خودرو که بخش مکانیکی آن را تشکیل می دهند، باعث می شوند که خودرو حرکت نماید.

این قطعه بر روی موتور و سر سیلندر واقع می شوند و از اجزای بسیار مهم در پروسه ی احتراق در خودرو می باشند. این قطعه از واشر ، الکترود و عایق چینی تشکیل شده است و هنگامی که ولتاژ زیادی دریافت می نماید ، کار جرقه زدن را صورت می دهد.

شمع خودرو

تاریخچه شمع خودرو

در ابتدای سال ۱۸۶۰ میلادی ، اولین کسی که از شمع برقی برای احتراق موتور استفاده نمود، اتین لونوار بود. اما بعدها ثبت اختراع این قطعه ی مهم در خودرو به نام رابرت بوش و نیکولا تسلا انجام شده است. شمع اتوموبیل نخستین بار توسط مهندسین شرکت رابرت بوش به صورت تجاری و در یک سیستم احتراق داخلی خودرو به کار گرفته شد که از ولتاژ بالایی استفاده کرده بود و بدین ترتیب توانست انقلابی بزرگ در خصوص موتور احتراق داخلی را به وجود آورد.

عملکرد شمع اتوموبیل

لازم به ذکر است که شمع اتوموبیل از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است. عملکرد آن بدین گونه است که با دریافت جریانی با ولتاژ زیاد توسط کوئل از باتری خودرو و بالاتر رفتن ولتاژ ، جریان به شمع انتقال می یابد. در این لحظه است که بین الکترود های جانبی و مرکزی که در شمع ایجاد شده است و یکی از آن ها مثبت بوده و دیگر الکترود منفی می باشد، جریان بالایی اتفاق می افتد و باعث می شود که گازهای موجود در مخزن ، تغییر ساختاری داشته و یونیزه شوند. این موضوع باعث می شود که به عنوان رسانای جریان الکتریکی عمل کرده و در درون مخزن احتراق به وجود آید.

شمع خودرو

انواع شمع خودرو

امروزه می توانید انواع متفاوتی از شمع را در بازار لوازم یدکی خودرو مشاهده نمایید که هر یک از آن ها دارای کیفیت و مشخصات خاصی هستند. این نوع از شمع ها را می توان به صورت شمع نیکلی ، شمع پلاتینیومی ، شمع سرد ، شمع گرم و … بیابید.

یکی از شمع های با کیفیت را می توان نوع شمع‌ پلاتینیومی نامید که دارای الکترودی از جنس آلیاژ پلاتینوم می باشد. همچنین این نوع از شمع دارای دوام خوبی بوده و میزان حرارت بالایی را می تواند تحمل نماید و تا حدود یکصد هزار کیلومتر نیز دارای طول عمر خواهد بود. در کنار این نوع از شمع خودرو ، می توانید شمع ایردیومی را که الکترود مثبتی دارد را نیز تهیه نمایید.

اما نکته ای که بایستی توجه داشته باشید این است که شمع خودرو یکی از اجزای مصرفی در خودرو می باشد و پس از مدتی دچار استهلاک شده و نیاز به تعویض خودرو دارد. به مرور زمان و به وجود آمدن جرقه ها ، الکترودها از میان رفته و فرسوده می شوند و قابلیت جرقه زدن در آن ها از بین می رود.

برای مطالعه بیشتر با ما همراه باشید:

پیج اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =