شمع خودرو و نشانه های خرابی ظاهری آن

شمع خودرو و نشانه های خرابی ظاهری آن

شمع خودرو چیست و در کجا قرار دارد؟

شمع خودرو که یک قسمتی از موتور ماشین است در قسمت بالایی قطعه سیلندر ماشین قرار دارد و مزایای بسیاری برای خودرو به همراه دارد، که در صورت اشکال حتما باید تعمیر شود. از مهم ترین وظایف آن به وجود آوردن نیروی کافی برای به حرکت در آوردن ماشین می باشد، که این کار را توسط انفجار و فوران بخار در محفظه احتراق اعمال می کند. در این مقاله به برخی از علائم ظاهری خرابی شمع خودرو اشاره می کنیم.

شمع خودرو و نشانه های خرابی ظاهری آن

برخی از نشانه ها و علائم ظاهری خرابی شمع خودرو

۱-به گوش رسیدن صدای ضربه در موتور:

یکی از علائم ظاهری خرابی شمع خودرو می تواند این باشد که شمع خودرو نمی تواند برای تولید نیرو و حرکت ماشین جرقه بزند و دلیل آن هم نرسیدن برق است، در این صورت است که موتور از خود صدایی تولید می کند که نشان از خرابی شمع خودرو دارد.

۲-تجمع رسوبات در شمع خودرو:

اگر شما در شمع خودروی خود همچین چیزی را مشاهده کردید و دیدید که قسمت سر آن تغییر رنگ داده و زرد شده است، بدانید که در حرکت ماشین اشکال ایجاد کرده و حتما بایدآن را تعویض کنید، البته برخی از افراد با تمیز کردن آن، رسوبات را از بین می بردند، اما ممکن است که دوباره ایراد پیدا کند. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که رسوبات به چه علت ایجاد می شوند، دلیل این امر، رسوباتی است که جهت عملیات احتراق به همراه بنزین وارد پیستون می شود.

۳-چرب و روغنی شدن بالای شمع:

از دیگر علائم ظاهری خرابی خودرو روغنی و چرب شدن آن می باشد که این عمل بر اثر ورود روغن های اضافی به این قسمت ایجاد می شود که به همراه سوخت از بین نرفته اند. افراد در زمان مشاهده اینگونه خرابی باید در صدد تعمیر آن برآیند، چرا که نمی تواند به درستی جرقه زده و نیروی کافی تولید کند.

۴-سفیدک بستن سر شمع خودرو:

همانطور که دانستید برخی از علائم ظاهری خرابی شمع خودرو از قسمت تغییر در سر شمع خود را نشان می دهد که یک تغییر دیگر آن خاکستری و یا سفیدی بستن آن می باشد، بیش تر این عوامل و اشکالاتی که انجام می شود به دلیل نوع سوختی می باشد که برای ماشین خود استفاده می کنید. همانطور که در قسمت های بالا گفته شد برای رفع اشکال اقدام به پاکسازی و یا تعویض آن کنید.

۵-سیاه شدن شمع خودرو:

از دیگر علائم ظاهری خرابی شمع خودرو، سیاه شدن شمع بر اثر درست کار نکردن و تنظیم نبودن سوخت خودرو می باشد و البته آلودگی فیلتر هوا نیز می تواند در ایجاد این مشکل دخالت داشته باشد.

شمع خودرو و نشانه های خرابی ظاهری آن

سخن آخر

شمع خودرو از قطعات مهم و عامل ایجاد نیرو و حرکت در خودرو می باشد که بسیار باید در حفظ و نگه داری آن دقت کرد، برای متوجه شدن از اشکال شمع ما در این مقاله به برخی از علائم ظاهری خرابی شمع اشاره کردیم، شما می توانید با مشاهده هر کدام از این موارد در رفع مشکل شمع خودروی خود اقدام کنید.

برای مطالعه بیشتر با ما همراه باشید:

پیج اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =