آشنایی با مشخصات فنی شمع خودرو

آشنایی با مشخصات فنی شمع خودرو

می دانید که شمع با ایجاد جرقه وظیفه ی احتراق را بر عهده دارد. ولتاژ در جرقه ی ایجاد شده می تواند از ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ولت باشد. برای خرید شمع مناسب برای خودروی خود بهتر است مشخصات فنی شمع خودرو را بدانید. به منظور این کار می توانید از دفترچه های راهنما نیز کمک بگیرید. در این مقاله سعی شده است تا شما را با این مشخصات هر چه بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با مشخصات فنی شمع خودرو

 

آشنایی مشخصات فنی شمع خودرو

مشخصات فنی شمع خودرو با توجه به برند و مدل خودرو متفاوت است. به طور کلی شمع خودرو ۷ قسمت مهم دارد که شامل موارد زیر است.

۱- پایه: این بخش که جنسی فلزی دارد، داخل سرسیلندر پیچ می شود.

۲- مهره: وجود این قطعه برای نصب شمع می باشد که با توجه به مدل خودرو این مهره اندازه ی متفاوتی دارد.

۳-عایق: این عایق که جنسی سرامیکی دارد از منتقل شدن جریان به بدنه ی موتور جلوگیری می کند. این قطعه سرامیکی در شمع های دو تکه قابل جدا شدن می باشد. اگر عایق وظیفه ی خود را درست انجام ندهد عملکرد شمع نیز به درستی انجام نخواهد شد.

۴- الکترود منفی: این الکترود به بدنه ی شمع وصل بوده و همان طور که از اسمش پیداست دارای جریانات منفی می باشد. الکترود های منفی می توانند جنس های متفاوت و یا حتی شکل های گوناگون داشته باشند.

۵-الکترود مثبت: الکترود مثبت در مرکز شمع قرار دارد و در انتهای شمع مقدار کمی از آن بیرون زدگی دارد.

۶- پایانه: بالاترین قسمت شمع خودرو پایانه یا ترمینال نام دارد که رسانای قوی در جریان الکتریسیته است.

۷- گپ: فاصله ی بسیار کوچکی که میان الکترود مثبت و منفی قرار دارد را گپ می نامند. اندازه ای این فاصله را با دقت بدست می آورند اما به طور کلی میزان این فاصله هر چقدر بیشتر باشد اندازه جرقه ی ایجاد شده توسط شمع بزرگتر نیز خواهد بود.

 

آشنایی با مشخصات فنی شمع خودرو

 

نکاتی در مورد شمع خودرو

الکترود ها بخش مهمی از شمع هستند و جنس آن ها در کیفیت شمع و همچنین عمر مفید آن تاثیرگذار است. شمع خودرو تاثیر مستقیم بر کارکرد درست موتور دارد. به علاوه بر روی میزان مصرف سوخت، دمای کارکرد موتور و عمر مفید موتور نیز اثر گذار خواهد بود. برای داشتن خودرویی سالم و کارکرد درستی و بازدهی حداکثری آن، به این قطعه مصرفی توجه کافی داشته باشید. شکل ظاهری شمع خودروی شما پیام های بسیاری می تواند به همراه داشته باشد با دانستن مشخصات فنی شمع خودرو این پیام ها را به خوبی دریافت و در صورت بروز مشکل آن را رفع کنید.

 

عمر مفید شمع با توجه به کیفیت ساخت و کارخانه ی سازنده غالبا متفاوت می باشد. برای ایمنی بیشتر شمع خودروی خود را به طور مرتب بررسی کنید. دو فاکتور حرارت و جریان الکتریکی در عمر و مقاومت شمع خودروی شما اهمیت دارند.

شمع خودرو انواع متفاوتی اعم از سرد، گرم، چند الکترودی، پلاتینیومی، نیکلی و… دارد. که هرکدام با توجه به موتور به کار رفته در خودرو و همچنین دیگر مشخصات خودرو برای ایجاد جرقه در آن بکار گرفته می شوند. توجه به مشخصات فنی شمع خودرو مناسب خود شما را در خرید شمع با کیفیت راهنمایی خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر با ما همراه باشید:

پیج اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =