نقش گیربکس در خودرو چیست؟

گیربکس

گیربکس چیست؟

گیربکس یک دستگاه، در سیستم انتقال نیرو است که امکان کنترل قدرت را برای شما فراهم می­آورد. این وسیله نقش مهمی در وسایل نقلیه ایفا می­کند. گیربکس یا همان جعبه دنده در دو نوع کاهنده و افزاینده موجود می­باشد. گیربکس خودرو مجموعه­ای از چرخ­دنده­ها با اندازه­های متفاوتی که با یکدیگر در ارتباط بوده و هماهنگ با هم می­چرخند و نیز تعدادی شفت که همگی در محفظه­ای قرار گرفته­اند می­باشد. به طور کلی در وسایل موتوری، گیربکس از طریق چرخ­دنده یا کلاچ به میل­لنگ موتور متصل می­شود.

نقش گیربکس در خودرو

انتقال قدرت وظیفه­ی اصلی گیربکس در خودرو است. این وسلیه انتقال قدرت را با سرعت و همچنین گشتاور متغیر انجام می­دهد. گیربکس با تغییر دادن گشتاور، سرعت را مشخص می­کند. بدین معنی که خودرو با شروع حرکت سرعت پایین­تر و گشتاور بالاتری دارد. در هنگام شروع حرکت، چرخ­دنده­ی بزرگتر برای حرکت درگیر می­باشد. با افزایش سرعت، چرخ­دنده­ی­­ کوچک تر درگیر شده که گشتاور کمتر و سرعت بالاتر می­رود. بنابراین دنده سنگین خودرو چرخ­دنده­ی بزرگتر، قدرت بیشتر و سرعت کمتری دارد. چرخ­دنده­ی کوچک­تر با تعداد دور بیش­تری که می­زند باعث افزایش سرعت می­شود.

سه دسته اعم از ۴ دنده، ۵ دنده و ۶ دنده انواع گیربکس­های موجود است که البته امروز دیگر از نوع ۴ دنده­ی آن استفاده­ نمی­شود.

انواع گیربکس و تفاوت آن­ها

انواع گیربکس و تفاوت آن­ها

غالبا دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک وجود دارد که در ادامه به اختصار به هر کدام پرداخته می­شود.

گیربکس دستی:

این مدل از گیربکس همان طور که از اسمش مشخص است نیاز به نیرو برای تعویض دنده دارد که از طریق دسته دنده این عمل صورت می­گیرد. در گذشته امکان تعویض دنده به صورت مرتب و متوالی قابل اجرا بود اما در خودروهای امروزی ترتیب برای تعویض دنده مهم نیست بدین معنی که می­توان دنده را از ۱ مستقیما به دنده ۳ تغییر داد.

برای تغییر دنده در این مدل خودروها باید با پای چپ کلاچ را گرفته و با کمک از دسته دنده، دنده را تغییر و پا را از روی کلاچ برداشت. توجه داشته باشید که برای نگه داشتن خودروهایی با گیربکس دستی حتما باید کلاچ را نیز با ترمز بگیرید.

گیربکس دستی:

گیر بکس اتوماتیک:

در خودروهای دارای جعبه دنده اتوماتیک، دنده با توجه به سرعت و نیاز خودرو تغییر می­کند و نیاز به اعمال نیرو از سمت شخصی ندارد. تغییر دنده در این نوع گیربکس­ها معمولا قابل لمس نمی­باشد. با وجود ترافیک­های سنگین و خسته کننده­ی شهرهای بزرگ اتومبیل با گیربکس اتوماتیک می­تواند یک نعمت بزرگ برای شما باشد.

خودروهایی با گیربکس­های اتوماتیک هزینه­های تمام شده­ی بیشتری نسبت به همتا دستی خود دارند. همچنین خودروهایی که گیربکس دستی دارند مصرف سوخت و هزینه­ی تعمیر کمتری نیز دارند. بدیهی است که اتومبیل با جعبه دنده اتوماتیک عمل رانندگی را آسان­تر کرده و ایمن­تر نیز می­باشد و به همین دلیل نوع اتوماتیک جعبه دنده بسیار پر طرفدار است. ناگفته نماند افرادی که در مسابقات سرعت اتومبیل­رانی شرکت می­کنند غالبا طرفدار گیربکس­های دستی هستند.

گیربکس اتوماتیک

فراموش نکنید که روغن گیر بکس خودرو خود را چک و در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا جعبه­دنده شما بهترین عملکرد را برایتان به همراه داشته­ باشد.

برای مطالعه بیشتر با ما همراه باشید:

پیج اینستاگرام

1 دیدگاه برای “نقش گیربکس در خودرو چیست؟

  1. اشتراک‌ها: شمع خودرو و نشانه های خرابی ظاهری آن | فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو - اتو پی آر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =