راهنمای خرید انواع شمع خودرو

خرید انواع شمع خودرو

شمع خودرو یکی از مهمترین اجزای موتور است که وظیفه آن، ایجاد جرقه در فضای پر از بخار فشرده بنزین درون سیلندر است. از این رو به دلیل اهمیت بالای این قطعه در اتومبیل، انتخاب مناسب در هنگام خرید شمع خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مطلب با افزایش آگاهی شما درباره انواع شمع اتومبیل، سعی در راهنمایی شما هنگام خرید آن داریم.

ساختار شمع خودرو

شمع اتومبیل یک ساختار استوانه ای داشته و از اجزای مختلفی تشکیل می شود. یک سوی آن ترمینال و فیش وایر و سوی دیگر آن قطب مثبت و منفی مداری است که جریان برق را گرفته و جرقه لازم برای احتراق را تولید می‌کند. قطب مثبت شمع اتومبیل معمولا آلیاژی از جنس نیکل است. البته در شمع های گرانقیمت تر و بهتر بازار، آلیاژهای پلاتونیوم و ایریدیوم نیز به کار می رود که سبب افزایش استقامت و طول عمر شمع می گردد. به طوری که شمع‌های نیکلی هر ۲۰ هزار کیلومتر یکبار و شمع های پلاتینیومی از ۱۰۰ هزار کیلومتر یکبار نیاز به تعویض خواهند داشت.

بدنه شمع ها معمولاً عایقی از جنس سرامیک است که کمک می کند گرمای ایجاد شده در شمع به سایر نقاط موتور منتقل نگردد. سایر اجزای شمع خودرو مواردی مانند پایه و مهره و… است که تمام ساختار آن را در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید.

ساختار شمع خودرو

انواع شمع خودرو

شمع های خودرو به انواع مختلفی مانند شمع های گرم و شمع های سرد تقسیم می شوند. در شمع های گرم حرارت تولید شده در شمع می تواند مدت زمان بیشتری در درون شمع مانده و کمک کند که شمع هرلحظه آماده جرقه باشد.  این نوع شمع برای خودروهایی با موتورهای بازده پایین یا اصطلاحاً موتورهای سرد مناسب هستند و به سوخت بهتر بنزین در موتور کمک می کنند.

شمع های سرد ساختاری متفاوت از شمع های گرم دارند و نحوه عملکرد نقطه ای آن‌ها به گونه ای است که بلافاصله پس از ایجاد جرقه در کسری از ثانیه دمای خود را از دست می دهد و آماده احتراق مجدد خواهد بود. البته این نوع شمع تنها مناسب خودروهایی با موتورهای بازده بالا و پر حجم است و انتخاب شمع مناسب بخاطر دلایلی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نکات مهم خرید شمع اتومبیل

برای داشتن خریدی مطمئن و ایده آل آشنایی با نوع شمع اعم از سرد و گرم و پایه بلند و پایه کوتاه بسیار اهمیت دارد. اما آنچه از این هم مهم تر است، شناخت کامل خودروی خودتان است. بهتر است به خوبی واقف باشید که برای نوع خودروی شما و موتور آن چه نوع شمع هایی مناسب تر است. حرارت تولیدی شمع، تحمل دمای موتور، میزان رسوب پذیری و مواردی از این قبیل همگی معیارهایی مهم برای خرید شمع به حساب می آیند.

 

برای مطالعه بیشتر با اتو پی ار همراه باشید :

پیج اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *