لنت ترمز ۴۰۵ به همراه معرفی بهترین برند‌های آن

معرفی لنت ترمز

معرفی لنت ترمز ۴۰۵

 لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز وسیله‌‌های نقلیه ‌است که با به وجود آوردن اصطکاک و سایش با دیسک یا کاسه ترمز ماشین، باعث شتاب منفی در خودرو می‌شود. لنت ترمز در سال هزار و نهصد و دو میلادی توسط فردی به نام لنکستر اختراع شد و مورد استفاده مفید قرار گرفت.قدرت این سیستم معمولا ده برابر قدرت موتور خودرو و حتی بیشتر از این مقدار بیان شده می‌تواند باشد. برای متوقف ساختن خودرویی با وزن یک تن که با سرعت صد و سی کیلومتر بر ساعت در حرکت است توانی به اندازه صد و پنجاه کیلووات مورد نیاز است. این توان و انرژی به صورت انرژی حرارتی دفع شده و خارج می‌شود. ما در این مقاله سعی داریم راجع به لنت ترمز ۴۰۵ با شما صحبت کنیم.

معرفی لنت ترمز 405

 

 

پیشینه ساخت لنت ترمز پژو ۴۰۵

خودرو پژو چهارصد و پنج از بهترین خودرو‌ها و از بهترین تولیدات شرکت پژو در فرانسه است. این خودرو از سال هزار و سیصد و شصت و نه وارد ایران شد و طرفداران خودش را پیدا کرد. از همان سال‌های ابتدایی ورودش به ایران، شرکت ایران خودرو مونتاژ آن را شروع کرد.

بیشتر از هفتاد درصد قطعات این خودرو در داخل ایران تولید شد اما کیفیت قطعه اصلی را نداشت. لنت ترمز ۴۰۵ از اولین قطعاتی بود که در داخل ایران تولید و عرضه شد. یکی از بهترین برندهایی که لنت ترمز چهارصد و پنج را تولید می‌کند برند لینکس است.

پیشینه ساخت لنت ترمز پژو 405

 

شرکت ایران خودرو از روی پلت فرم پژو چهارصد و پنج خودرو های زیادی را تولید کرده است از جمله  این خودروها، خودرو سمند است که فرم این خودرو با پژو چهارصد و پنج یکسان می‌باشد. لنت ترمز ۴۰۵ نسبت به نسخه اولیه این خودرو که در سال هزار و سیصد و شصت نه وارد ایران شده بود، تفاوتی چندانی نکرده است.

سیستم ترمز برای چرغ های جلو این خودرو از نوع دیسکی خنک شونده و برای چرغ های عقب از نوع لنت ترمزکاسه‌ای می‌باشد. بنابراین بهتر است برای حفظ عملکرد سیستم ترمز، لنت ترمز، امینت خودرو و سرنشینان آن, لنت ترمز ۴۰۵ را از برند های معتبر تهیه و خریداری کنید. یا بهتراست در صورت مشاهده علائم تمام شدن لنت ترمز پژو چهارصد و پنج در اسرع وقت اقدام به تعویض لنت ترمز آن بکنید.

پیشینه ساخت لنت ترمز پژو 405

بهترین برند‌های لنت ترمز پژو ۴۰۵

لنت ترمز ۴۰۵ در بازار با تنوع برندی فراوانی وجود دارد که کار انتخاب بهترین برند لنت پژو را برای مشتری سخت می‌کند. پس بهتر است قبل از خرید لنت پژو چهارصد و پنج  برندهای مناسب برای لنت این خودرو را خوب بشناسید و با آگاهی اقدام به خرید لنت پژو چهارصد و پنج بکنید. بهترین لنت ترمز پژو چهارصد و پنج عبارتند از:

لینکس، تکستار، ایساکو، رالدک و شرکتی

البته برندهای دیگری نیز وجود دارند که کیفیت قابل قبولی هم دارند ولی اگر قصد خرید بهترین لنت ترمز ۴۰۵ را دارید گزینه‌های معرفی شده بالا بهترین‌ها در این حوزه هستند و بهتر است که از آن‌ها در خودرو پژو استفاده شود. برند لینکس که جدیدا وارد بازار شده است به دلیل داشتن کیفیت عالی و قیمت مناسب, گزینه مناسب‌تری برای خرید بهترین لنت ترمز پژو چهارصد و پنج است.

بهترین برند‌های لنت ترمز پژو 405

همانطور که در همه خودروها دو نوع لنت جلویی و لنت عقبی وجود دارد خودرو پژو چهارصد و پنج هم دو نوع لنت عقبی و جلویی دارد. وجود کیفیت در هر چیزی قیمت کالا را بالاتر می‎برد. هر چقدر که جنس و کیفیت لنت ترمز ۴۰۵ هم بالاتر باشد قیمتش هم بیشتر می‌شود.

بدیهی است که برندهای معتبر معمولا قیمت بالاتری نسبت به برندهای معمولی و درجه دوم دارند. لنت ترمز جلویی پژو چهارصد و پنج مصرف بیشتری نسبت به لنت عقبی خودرو دارد و زودتر هم نیاز به تعویض دارد. بنابراین قیمت لنت ترمز جلویی به خاطر مصرف بیشتر آن در خودرو، بیشتر از لنت عقبی می‌باشد. از طرفی طبق چیزهایی که گفته شد لنت ترمز عقبی پژو چهارصد و پنج مصرف و قیمت کمتری نسبت به لنت جلویی خودرو دارد.

بهترین برند‌های لنت ترمز پژو 405

کیلومتر شمار تعویض لنت ترمز پژو ۴۰۵

معمولا کیلومتر تعویض لنت ترمز پژو ۴۰۵ برای چرخ‌های جلو بین بیست و پنج هزار کیلومتر و سی هزار کیلومتر می باشد و برای چرخ های عقب بین هفتاد و پنج هزار تا نود هزار کیلومتر محاسبه می‌شود.

کیلومتر شمار تعویض لنت ترمز پژو 405

انواع ساختاری لنت ترمز ۴۰۵

لنت‌های ترمز ۴۰۵ انواع مختلفی دارد. این انواع ساختاری عبارتند از

لنت فلزی:

در گذشته این لنت از ترکیب پنبه نسوز و سیم‌های نازک مسی درست می‌شده است اما این ترکیب بعد از مدتی با رزین همراه شد. در ساخت لنت‌های فلزی پانزده تا بیست نوع مواد گوناگون استفاده می‌شود. برخی از این مواد مانند گرافیت نرم هستند و بعضی از آن‌ها مانند پودرهای کربنی سفت و سخت هستند.

این مواد سازنده پس از اینکه مخلوط شدند و به صورت پودری درآمدند درون قالب ریخته شده و افزودنی‌های مخصوصی به آن‌ها ضافه می‌شود. از سمت دیگر کفشک‌هایی را می‌خواهند با آن لنت ترمز ۴۰۵ فلزی درست کنند شستشو می‌دهند و روی آن‌ها چسب مخصوصی را می‌زنند. بعداز آن لنتی را که شکل اولیه به خود گرفته روی کفشک قرار می‌دهند. سپس پرس پخت انجام می‌گیرد که در آن لنت تحت فشار هفتصد الی هشتصد بار به کفشک مورد نیاز متصل می‌شود.

لنت فلزی

لنت سرامیکی:

فیبرهای تکه‌تکه شدهکولار در تولید لنت سرامیکی به عنوان جایگزین برای آزبست در لنت ترمز۴۰۵ سرامیکی استفاده می‌شوند. لنت ترمز سرامیکی از گونه‌‌‌های ترمز دیسکی می‌باشد که در آن، به جای لنت‌های نیمه ‌فلزی، از لنت‌های سرامیکی استفاده می‌شود برای همین به این نام، نامگذاری شده است.

لنت سرامیکی

 

لنت دیسکی :

تولید این لنت تزمز ۴۰۵ در ابتدا توسط فردی به نام بیژن ایازی صورت گرفت که با برادران ایازی همکاری می‌کرد و همتشان را بر تولید این لنت ترمز گذاشته بودند. این کارخانه در سال هزارو سیصد و شصت و سه افتتاح شد. این کارخانه ساخت لنت، در مازندران به وجود آمد و سعی برآن داشت تا تولیدات مورد نیاز در زمینه خودرو را در سال‌های جنگ به خوبی فراهم کند تا کشور وابسته به بیگانگان نباشد.

لنت دیسکی

 

لنت ترمز ۴۰۵ در کشور ما اکنون تولید می‌شود. برای خرید یک لنت ترمز مناسب باید مطالعه فروان کرد تا بهترین برند را برای سلامتی خودرو و سرنشینانش تهیه کرد.

 

محصولات مربط :

مقالات مرتبط :

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هفده =