لنت پراید به همراه تاریخچه و قیمت

قیمت لنت پراید

قیمت لنت پراید

در همه خودروها وسیله ‌ای به نام لنت مونتاژ، جای‌گذاری و تعبیه شده است. لنت‌ها در خودروها وظیفه دارند که خودرو با وزن بسیار بالا را نگه داشته و متوقف کنند. وزن یک خودرو می‌تواند در حدود هزار کیلو و یا همان یک تن باشد که لنت ترمزی به حد کوچک وسیله‌ای به این بزرگی یعنی خودرو را نگه داشته و در چند ثانیه مهار می‌کند. ما در این مقاله سعی داریم راجع به لنت پراید و ویژگی‌های آن و قیمت آن با شما صحبت کنیم.

قیمت لنت پراید

لنت ترمز و تاریخچه آن

لنت ترمز انواع مختلف و ساختار‌های متفاوتی دارد. این لنت در ابتدا به وسیله فردی به نام فردریک لنکستر و در سال هزار و نهصد و دو اختراع شد و به جهان عرضه شد . لنت را در گذشته با ماده‌ای به نام آزبست می‌ساختند. کاربرد ماده آزبست در لنت بسیار خطرناک بوده برای همین رفته رفته و به مرور زمان سازندگان لنت خودرو ساختار لنت را تغییر دادند و این ماده را از ساختار وجودی لنت ترمز حذف کردند و مواد دیگری جایگزین آن کردند.

رفته رفته در ایران و بعد از اینکه ایرانیان یاد گرفتند که چگونه خودرو در داخل کشور خود ساخته و در واقع مونتاژ کنند تولید لنت خودرو هم که یکی از لوازم خودرو محسوب می‌شود در ایران به راه افتاد. ساختار لنت ترمز و ازجمله لنت پراید به این صورت است که لایه پشتی لنت فولادی است و به رویه لنت ترمز به وسیله موادی مخصوص متصل شده است.

لنت ترمز و تاریخچه آن

جایگاه لنت ترمز در خودرو پراید

لنت پراید در قسمت پایین ماشین بین کفش ترمز و درام ترمز خودرو قرار می‌گیرد.

جایگاه لنت ترمز در خودرو پراید

 تاثیر لنت ترمز پراید بر دیگر اجزای خودروها

اگر  لنت خودرو و از جمله لنت پراید که ما در این مقاله راجع به آن صحبت می‌کنیم به خوبی و درستی کار نکند و دچار فرسودگی شود دیگر اجزای خودرو هم که شامل روتورهای خودرو، کولیس‌ها و دیسک‌ها هستند درست کار نمی‌کنند و عملکرد سیستم داخلی و سیستم ترمز خودرو را از کار انداخته و روند کلی را مختل می‌کنند.

 تاثیر لنت ترمز پراید بر دیگر اجزای خودروها

فرسودگی لنت خودرو پراید و علائم تشخیص آن

هر بار که عمل ترمز در خودرو انجام می‌شود خراش‌های کوچکی بر روی لنت ترمز و هم چنین لنت پراید ایجاد می‌شود. همه انواع لنت‌های ترمز چه فلزی، چه سرامیکی و چه آلیاژی دچار این خراش و آسیب جزئی می‌شوند. این خراش‌ها به این صورت عمل می‌کند که مقداری از لایه رویی این لنت‌ها از بین برده و به مرور زمان چیزی از لنت‌ها باقی نمی‌گذارد. این علائم پارگی و خراش بسیار، با چند عکس‌العمل ویژه در خودرو خود را نشان ‌می‌دهد.

یکی ازاین عکس‌العمل‌ها پخش شدن صدای جیر جیر یا جیغ از ماشین است زمانی که ترمز گرفته ‌می‌شود. اگر این صدای جیغ جیغ به طور متداوم و یک مدت پشت سر هم شنیده شود به این نتیجه باید دست پیدا کرد که لنت خودرو را هرچه سریع‌تر تعویض کرد.

اما زمانی که در یک روز بارانی و زمانی که زمین لغزنده است از لنت خودرو مخصوصا لنت پراید این صدا به گوش برسد و بعد از مدتی دیگر صدا نیاید، نباید نگران لنت خودرو بود چون این نشنیدن صدای دلخراش به معنای این است که فقط کمی زنگ زدگی روی لنت وجود داشت و نیازی به تعویض لنت و خرید لنت جدید نبوده و نیست.

یک علامت دیگر که به ما نشان می‎دهد لنت پراید فرسوده و خراب شده است چراغ‌های روشنگر در خودرو هستند. این چراغ‌ها در داخل خودرو تعبیه شده‌اند و هنگام خرابی لنت ترمز و هنگامی که در سیستم ترمز ماشین اختلال ایجاد می‌شود روشن شده و ما را از مشکل موجود در خودرو اگاه می‌سازند.

فرسودگی لنت خودرو پراید و علائم تشخیص آن

نحوه تشخیص خرابی لنت

برای اینکه تشخیص درستی نسبت به خرابی لنت پراید بدهیم بهتر است که از قبل مطالعه کرده و میزان ضخامت طبیعی این لنت را بدانیم که در شرایط ضرور و با بررسی آن خرابی را متوجه شویم و تشخیص درستی داشته باشیم. اگر بعد از بررسی خودرو ضخامت لنت حدود سه میلی متر باشد باید نگران بود و لنت ترمز را سریعا تعویض کرد.

نحوه تشخیص خرابی لنت پراید

قیمت لنت

لنت پراید مثل دیگر خودروها دو نوع  لنت جلویی و عقبی دارد. لنت پراید و در واقع لنت همه خودروها به دلیل سایش و اصطکاک بیش از حد با زمین و مواد داخلی تعبیه شده در خودرو، زود به زود خراب می‌شوند. قیمت لنت‌ها و از جمله لنت پراید مقرون به صرفه است. اما نکته قابل توجه این است که لنت جلویی پراید به دلیل سایش بیش ازحد نسبت به لنت عقبی گران‌تر است و گران تر هم به خرید و فروش می‌رسد. اما لنت عقبی به دلیل سایش کمتر، ارزان‌تر و مناسب‌تر از دیگر لنت‌های پراید است.

قیمت لنت پراید

فایده و اهمیت لنت

لنت‌ها و همین‌طور لنت پراید نقش مهم و حیاتی در حفظ خودرو و حفظ جان سرنشینان خودرو دارد. اگر لنت فرسوده و یا خراب باشد و بپوسد ممکن است در هنگام عمل ترمز به درستی کار نکند. وقتی لنت ترمز درست کار نکند طبیعی است که عمل ترمزگیری به خوبی انجام نمی‌شود و باعث می‌شود خودرو تعادل خود را از دست داده و به اشیا مقابل خود برخورد کند. در این صورت است که جان سرنشینان خودرو هم سالم نمی‌ماند و به خطر می‌افتد.

 

سخن پایانی :

به دلیل جایگاه ویژه لنت پراید در سلامت خودرو‌ و سرنشینان آن تعویض لنت خودرو به جای مناسب خود هنری بزرگ است. یک فرد که به سلامت خودش ، خانواده اش و زندگی‌اش اهمیت می‌دهد سعی می‌کند که همیشه خرابی ها و کمبودها را به جای خودش و در وقت درستش جبران کند. یعنی اگر لنت خودرویش خراب شود و علائمی مثل صدای جیر جیر از خودرو بلند شود این فرد محتاط و محب سلامت این صدا را هشداری برای خودش می‌بیند و سریعا به تعمیرگاه می‌رود تا لنت خراب خودرویش را با لنت سالم جایگزین کند.

در خودرو پراید که خودرویی ساخت و در واقع مونتاژ کشورمان ایران است هم این نکته و توجه به علامات آن مهم است. لنت پراید هم مثل لنت دیگر خودروها زود خراب شده و نیاز به تعویض و جایگزینی دارد.

 

محصولات مربط :

مقالات مرتبط :

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =