آموزش تصویری تعویض لنت عقب پراید

تعویض لنت عقب پراید

در این مقاله آموزشی، سعی داریم مراحل تعویض لنت عقب پراید را به صورت تصویری آموزش دهیم. شاید در نگاه نخست ، این کار برای شما دشوار به نظر برسد. اما آموزش قدم به قدم این مقاله، مراحل تعویض لنت را با زبانی ساده بیان خواهد کرد.

هرچند که در اینگونه موارد مراجعه به متخصص اولویت دارد، ولی به هرحال ممکن است در مواقعی هم بخواهید خود اینکار را انجام دهید. پیش از اینکه به توضیح مراحل تعویض لنت عقب پراید بپردازیم، توضیحاتی را در مورد زمان تعویض لنت‌‌ها ارائه می‌دهیم. با ادامه این مقاله با ما باشید.

 

تعویض لنت عقب پراید چه زمانی باید انجام شود؟

لنت خودرو که انواع مختلفی نیز دارد، وظیفه کاهش سرعت و توقف خودرو را بر عهده دارد. مکانیزم این قطعه، ایجاد نیروی معکوس به کمک اصطکاک بین لایه موجود روی آن و چرخ است. به این معنا که با درگیر شدن این لایه با چرخ، انرژی جنبشی خودرو به گرما تبدیل شده و رفته رفته، این میزان انرژی به صفر رسیده و خودرو متوقف می‌شود. لایه موجود روی سطح لنت، به مروز زمان بر اثر اصطکاک با چرخ از بین می‌رود و زمان تعویض لنت خودرو فرا می‌رسد.

علایمی وجود دارند که زمان تعویض لنت عقب پراید را به ما اعلام ‌می‌کند. اولین و بدیهی‌ترین علامت برای تعویض لنت عقب پراید، عملکرد ضعیف آن در توقف خودرو است. به این معنا که با فشردن پدال ترمز، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خودرود متوقف شود. از دیگر علایم زمان تعویض لنت عقب پراید لرزش پدال ترمز است. هم چنین سفت شدن پدال ترمز، می‌تواند هشداردهنده زمان تعویض لنت باشد.

عمر مفید لنت‌ عقب پراید چقدر است؟

طول عمر لنت خودروها به عواملی زیادی بستگی دارد. رعایت یا عدم رعایت برخی نکات ممکن است در طول عمر لنت‌ها موثر باشد. گاه ممکن است راننده‌ای با داشتن عادت‌های رانندگی خوب، مانند ترمز ناگهانی نکردن، سبک نگه داشتن وزن خودرو، رعایت سرعت مطمئنه، از سایش زودهنگام لنت‌‌ها جلوگیری کند. بالعکس عادت‌های رانندگی بد، یقینا اثر معکوس دارد. همچنین، جنس لنت هم از دیگر عوامل موثر در طول عمر لنت خودرو محسوب می‌شود.

لنت‌ها انواع مختلفی مانند ارگانیک، فلزی، نیمه‌فلزی و سرامیکی دارند. هر کدام از این نوع لنت‌ها دوام خاص خود را دارند. مثلا لنت ارگانیک کمترین طول عمر را بین انواع لنت خودرو داراست. اما به طور عمومی، طول عمر مفید لنت جلو را ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر کارکرد دانسته‌اند. همچنین لنت‌های عقب که به سایش کمتر معروف هستند، طول عمری معادل ۷۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد دارند.

مراحل تعویض لنت عقب پراید

تعویض لنت عقب پراید، چندان هم کار سختی نیست. در این مقاله، به صورت تصویری به مراحل تعویض لنت عقب پراید را آموزش می‌دهیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله به راحتی بتوانید لنت پراید خود را تعویض کنید و در هزینه‌ها نیز صرفه‎‌جویی کنید.

از ثابت بودن خودرو مطمئن شوید: (اولین مرحله تعویض لنت عقب پراید)

ترمز دستی را بکشید و پشت چرخ جلو، شی مانند آجر یا یک تکه چوب بزرگ قرار دهید تا خودرو به هیچ وجه حرکت نکند.

از جک استفاده کنید:

سپس با استفاده از جک لوزی‌شکل خود پراید یا جک سوسماری، چرخ را از سطح زمین جدا کنید. نکته‌ای که باید یادآوری کنیم، این است که در صورت استفاده از جک سوسماری، آن را زیر اکسل خودرو قرار دهید تا به باک آسیبی نرسد. پس از بالا بردن خودرو، ترمز دستی را بخوابانید.

آموزش تصویری تعویض لنت عقب پراید

کاسه‌گریس را باز کنید:

در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید، ابتدا قالپاق چرخ را بردارید. در مرکز چرخ، یک کاسه فلزی خواهید دید، که به آن کاسه‌گریس گفته می‌شود. با استفاده از ابزاری مانند پیچ‌گوشتی، آن را بردارید.

تعویض لنت عقب پراید

اشپیل را آزاد کنید:

اشپیل را آزاد کنید

پس از برداشتن کاسه‌گریس، خار یا اشپیل را صاف کرده و با ضربه زدن به انتهای آن، آن را خارج کنید. سپس خار خورشیدی‌شکلی را خواهید دید، که باید با استفاده از انبردست آن را خارج کنید. سپس با آچار فرانسه یا انبردست مهره را باز کنید.

تعویض لنت عقب پراید

بلبرینگ و چرخ را خارج کنید:

در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید، باید کاسه‌چرخ‌ را به طرفین حرکت دهید تا بلبرینگ کوچک چرخ عقب خارج شود. حال می‌توانید کاسه چرخ را نیز خارج کنید.

فنرها را آزاد کنید:

ابتدا ضربه‌ای به ریگلاژ بزنید و سپس با استفاده از انبردست فنرها را آزاد کنید. دو خار روی کفشک را باز کنید (در تصویر با خط مستطیل قرمز مشخص شده‌اند) حالا برای تعویض لنت عقب پراید، باید لنت‌های فرسوده را با کمی تکان دادن از جای خود خارج کنید.

خارج کردن لنت‌های فرسوده

لنت عقب نو را نصب کنید:

یکی از لنت‌ها را جا بزنید و سپس خار آن را با فشار و چرخاندن، جا بزنید. سپس فنرهای لنت را در محل‌های خود قرار داده و لنت دیگر را به همراه خار آن جا بزنید. در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید، باید به ریگلاژ ضربه‌ای وارد کنید تا بتوانید کاپ چرخ را جا بیندازید. هدف از این ضربه به ریگلاژ این است که در جای خودش ثابت شود. اکنون می‌توانید قبل از رفتن به مرحله بعد، تمام قطعات را بررسی کنید تا از اطمینان حاصل کنید که همگی در جای درست قرار گرفته‌اند.

چرخ را جا بزنید:

آخرین مرحله تعویض لنت عقب پراید، جا زدن چرخ است. اما بهتر است قبل از اینکه کاپ چرخ را جا بزنید نسبت به گریس‌کاری بلبرینگ چرخ اقدام کنید. با اینکار طول عمر بلبرینگ چرخ را افزایش خواهبد داد. پس از انجام گریس‌کاری، چرخ و بلبرینگ را جا بزنید. سپس مهره روی بلبرینگ را ببندید. اما دقت کنید که خیلی مهره را سفت نکنید و اجازه دهید تا چرخ آزادی عمل داشته باشد. چرخ را بچرخانید و مطمئن شوید که به راحتی می‌چرخد. در نهایت، خار خورشیدی را روی مهره قرار داده و اشپیل را از بالا در سوراخ روی چرخ ببندید. پس از جا زدن کامل اشپیل، آن را از هم باز کرده و در جای خود محکم کنید. اکنو‌ن می‌توانید کاسه‌گریس و سپس قالپاق را نیز جا بزنید.

آخرین مرحله تعویض لنت عقب پراید

مراحل تعویض لنت در اینجا به پایان می‌رسد.

سخن آخر

همانگونه که دیدید، در هشت مرحله ‌می‌توانید، به راحتی تعویض لنت عقب پراید را انجام دهید. در صورتی که برای خرید لنت پراید ، به راهنمایی نیاز دارید، می‌توانید با اتوپی‌آر در ارتباط باشید. اتوپی‌آر انواع لنت جلو و عقب پراید را در برندهای مختلف، به شما ارائه می‌دهد. برای ارتباط با همکاران ما، کافی است به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

 

محصولات مربط :

مقالات مرتبط :

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هفده =