راهنمای کامل و جامع بررسی و تعویض شمع اتومبیل

 اگر مالک یک خودرو هستید، حتما از اهمیت شمع اتومبیل نیز آگاهی دارید. چرا که شمع اتومبیل به طور مستقیم بر روی عملکرد خودروی شما تاثیر دارد. هر اشکالی که در شمع اتومبیل شما وجود داشته باشد، تاثیر منفی بر روی عملکرد خودروی تان و تجربه رانندگی شما خواهد داشت. اگر خودروی شما نیاز به تعویض شمع خودرو داشته باشید، شما تقریباً به آسانی می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. با این حال برخی خودرو‌ها از طراحی پیچیده تری در قسمت‌های مربوط به شمع خودرو برخوردارند، و به همین علت ممکن است نیاز باشد که حتما یک متخصص برای تعویض یا چک کردن شمع خودروی این خودرو‌ها اقدام کند. در ادامه این مقاله، توضیحاتی کامل و جامع در مورد شمع خودرو ،  نحوه انتخاب شمع خودروی مناسب، و نحوه تشخیص مشکلات خودروی تان از طریق بررسی شمع خودرو، خواهیم پرداخت.

 

چطور یک شمع اتومبیل مناسب انتخاب کنیم؟

چطور یک شمع اتومبیل مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود، این است که چگونه می‌توانیم یک شمع  مناسب برای خودروی خود انتخاب کنیم. پاسخ آن نیز نسبتاً ساده است. برای این که بدانید چه نوع شمع اتومبیلی برای خودروی شما مناسب است، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. در دفترچه راهنمای هر خودرو، شمع خودروی مناسب برای آن خودرو پیشنهاد شده است.

هر شمع ، در فرایند احتراق زمانبندی مخصوص به خود را دارد. این فرایند به طور کلی با کمک جرقه‌هایی که شمع خودرو تولید می‌کند، انجام می‌شود. اگر میزان تولید جرقه در شمع خودروی شما کافی نباشد، و یا زمان بندی آن مناسب نباشد، عملکرد خودرو دچار مشکل خواهد شد. به همی‌ن علت است که دقیقا باید همان شمع خودرویی که کارخانه تولید کننده خودروی شما، در دفترچه راهنما پیشنهاد داده است را استفاده کنید. چرا که شمع خودرویی که کارخانه سازنده خودرو به شما پیشنهاد کرده است، از قبل توسط همان کارخانه امتحان شده است و تضمین می‌شود که بهترین گزینه برای عملکرد خودروی شما باشد.

 

چطور شمع انومبیل خود را بررسی کنیم؟

 

شمع خودرو می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درمورد عملکرد خودروی تان در اختیار شما بگذارد. اگر مشکلی در عملکرد خودروی تان پیش بیاید، شمع خودرو یکی از اولین عواملی است که به جهت حل مشکل، باید چک کنید. به این جهت، باید بیاموزید که چگونه شمع اتومبیل را چک کنید.

به طور کلی، چک کردن این قطعه به معنی در نظر گرفتن حالت و رنگ نوک شمع خودرو است. اغلب، رنگ برنز روشن در اطراف نوک شمع خودرو، نشان دهنده سلامت این قطعه و عملکرد متناسب موتور خودرو است. اما در صورتی که نوک این قطعه حالت یا رنگ متفاوتی داشته باشد، متوجه می‌شویم که ایرادی در عملکرد موتور خودرو، سیستم سوخت، یا احتراق خودرو وجود دارد.

چطور شمع انومبیل خود را بررسی کنیم؟

قدم اول: شمع اتومبیل را خارج کنید.

با مراجعه به دفترچه راهنمای خودروی تان، می‌توانید متوجه شوید که محل قرار گرفتن شمع خودروی شما دقیقا کجاست، چند شمع در اتومبیل تان وجود دارند، و چگونه باید آنها را خارج کرد.

برای خارج کردن شمع خودرو، شما ممکن است به یک آچار سوکت، و یک میله رابط نیاز داشته باشید.

  • هشدار: اگر به تازگی خودروی تان را خاموش کرده اید، ابتدا اجازه دهید که کمی‌ خنک شود. چرا که شمع خودروی شما می‌تواند پس از استفاده از خودرو، بسیار داغ باشد. اگر زمانی اقدام به خارج کردن شمع انومبیل کنید که موتور خودروی تان هنوز داغ است، ممکن است ناخواسته به آن آسیب بزنید.
  • توصیه: شمع خودرو‌ها را یکی یکی خارج کنید و آنها را چک نمایید. ابتدا یک شمع خودرو را خارج کرده و چک کنید، و سپس بعد از اتمام کار به سراغ قطعه بندی بروید. چرا که اگر تمام شمع خودرو‌ها را در یک زمان خارج کنید، ممکن است گیج شوید. اگر دوباره اقدام به گذاشتن شمع خودرو به درون خودرو می‌کنید، باید آنها را دقیقا سر جای مشخص شده شان قرار دهید.

 

قدم دوم: دوده‌های سیاه

زمانی که شمع خودروی تان را چک می‌کنید، نگاه کنید که آیا در اطراف عایق یا الکترود مرکزی، دوده‌های سیاه مشاهده می‌کنید یا نه. این دوده‌های سیاه و یا کربن روی هم انباشته شده، نشان می‌دهد که مقدار بیش از اندازه سوخت درون موتور خودرو است. بنابراین شما باید کاربوراتور خودرو را تنظیم کنید تا دیگر با این مشکل روبرو نشوید.

 

قدم سوم: رسوبات سفید را بررسی کنید.

اگر بر روی عایق و یا الکترود مرکزی شمع خودروی تان رسوبات سفیدی می‌بینید، این موضوع نشان دهنده مصرف بیش از حد سوخت در خودروی تان است.

رسوبات سفید را بررسی کنید.

قدم چهارم: برآمدگی‌های سفید یا برنز رنگ

در صورتی که بر روی آن برآمدگی‌های سفید یا برنز رنگ به شکل تاول یا حباب مشاهده می‌کنید، این موضوع نشان دهنده وجود اشکالاتی در سوخت و یا افزودنی‌های سوختی است. به جهت حل این مشکل، سعی کنید به جهت بنزین زدن، به یک پمپ بنزین جدید مراجعه کنید.( در صورتی که تا به حال اغلب به یک پمپ بنزین خاص مراجعه کرده اید).

اگر با وجود انجام این کار، باز هم متوجه برآمدگی‌های سفید یا برنز رنگ بر روی شمع خودروی خود شدید، ممکن است خودروی شما دچار نشت خلاء باشد. برای حل این مشکل به یک مکانیکی مراجعه کنید.

 

قدم پنجم: نقطه‌های سیاه رنگ

نقطه‌های بسیار ریز سیاه رنگ بر روی شمع ، می‌تواند نشانه یک انفجار کوچک باشد. در صورتی که این مشکل در شمع خودروی شما حاد باشد، ممکن است باعث به وجود آمدن ترک‌هایی بر روی این قطعه نیز بشود. علاوه بر آن، این مشکل می‌تواند باعث خرابی سوپاپ گاز، سیلندرها، حلقه‌ها و پیستون خودرو شود.

زمانی که با این مشکل روبرو می‌شوید، بررسی کنید که آیا حرارت شمع خودرویی که از آن استفاده می‌کنید، برای خودروی شما مناسب است یا نه. همچنین اطمینان حاصل کنید که که سطح اکتان سوخت مصرفی تان، برای موتور مناسب باشد. در غیر این صورت، باید شمع خودروی خود و سوخت مصرفی تان را تعویض کنید.

نقطه‌های بسیار ریز سیاه رنگ بر روی شمع ، می‌تواند نشانه یک انفجار کوچک باشد.

قدم ششم: به طور مرتب شمع اتومبیل تان را تعویض کنید.

برای این که متوجه شوید که شمع  شما کهنه شده است یا نه، الکترود مرکزی آن را بررسی کنید. در صورتی که شمع خودروی شما کهنه شده باشد، الکترود مرکزی نیز ظاهری کهنه خواهد داشت و حتی ممکن است شکلی منحنی به خود گرفته باشد. این مشکل می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در استارت زدن خودرو شود. کهنه شدن آن، همچنین ممکن است باعث شود که خود روی شما مصرف سوخت بهینه ای نداشته باشد.

سعی کنید شمع خودروی خود را به طور مرتب تعویض کنید. در صورتی که  برای مدتی طولانی در خودروی تان بماند، می‌تواند به سیستم احتراق خودروی شما آسیب وارد کند. اگرچه گاهی می‌توانید خودتان نیز برای تعویض شمع خودرو اقدام کنید، اما بهتر است این کار را به یک مکانیک بسپارید. در هر صورت، اگر به صورت شخصی اقدام به تعویض شمع خودرو می‌کنید، اطمینان حاصل نمایید که با توجه به توصیه‌های این مقاله، شمع خودروی مناسبی انتخاب می‌کنید و طبق دستورالعمل به این کار می‌پردازید.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =