لنت ترمز سمند

لنت ترمز از جمله وسایل کاربردی و بسیار مهم در ساختار قسمت ترمزگیر وسایل نقلیه است‌ . لنت با قدرت بالایی که دارد و اصطکاکی که ایجاد می‌کند موجب توقف حرکت ماشین می‌شود. در واقع اصطکاک ایجاد شده بین زمین و چرخ های خودرو ، نیرویی چند برابر قدرت موتور و در خلاف جهت حرکت ایجاد می‌کند و موجب ایستادن خودرو می‌شود . اصطکاک ایجاد شده در بخشی بنام کاسه ی ترمز می‌باشد . لنت ترمز شامل دو بخش کفشک و لقمه ی لنت می‌باشد.

لنت ها بسته به نوع ماده ی سازنده و شرکت طراح در گروه های مختلفی دسته بندی می‌شوند . شرکت های سازنده نیز با در نظر گرفتن اهداف مختلف جهت کارایی بهتر در عملکرد و دوام بیشتر ، لنت ها را در طرح ها و اندازه های مختلف می‌سازند . ساخت هر لنت با توجه به نوع خودرویی که قرار است در ان استفاده شود ، متنوع می‌باشد.

لنت ترمز

لنت ها براساس محل قرار گیری شان در خودرو ، در دو دسته ی  لنت جلو و لنت عقب قرار می‌گیرند که به ترتیب مربوط به چرخ های جلویی و عقبی ماشین هستند . البته توجه به این نکته ضروری است که لنت ترمز جلو نقش و کارایی بیشتری دارد لذا از تنوع بیشتری نسبت به لنت عقب برخوردار است.

هدف از نگارش این متن آشنایی بیشتر و بهتر شما با لنت ترمز برای خودروی سمند است .چرا که وجود برندهای مختلف در بازار ممکن است شما را برای یک انتخاب مناسب سردرگم کند .

لنت ترمز سمند

خودرو سمند نخستین بار در سال ۸۱ توسط ایران خودرو طراحی و وارد بازار گردید.

ویژگی های یک لنت ترمز

از جمله ویژگی های یک لنت ترمز خوب عملکرد مناسب و بموقع در ترمز گرفتن و ایجاد حداقل سروصدا می‌باشد.برندهایی مثل لینکس ، ایساکو و رالدک لنت ترمزهایی بادوام و مناسب برای خودروی سمند طراحی کرده اند.اگر بدنبال یک لنت ترمز مناسب هستید ، استفاده از برندهای گفته شده را توصیه می‌کنیم.

در خرید لنت ترمز توجه به این نکته ضروری است که قطعه انتخابی شما باید در مقابل گرما و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد.

 

تعویض بموقع لنت ترمز نیز نقش چشم گیری در کاهش رخداد تصادف های احتمالی دارد .لنت ترمزهای قدیمی و از کار افتاده بدلیل ساییده شدن سطوح و وجود لایه ای از روغن بر روی آنها ، مدت زمان لازم برای ترمز گرفتن را افزایش می‌دهد و این عامل می‌تواند با خطرات زیادی همراه باشد.

همچنین امروزه تست هایی برای سنجش سختی لنت ترمز ها طراحی شده است.

برای مطالعه بیشتر با ما همراه باشید:

پیج اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *