اهمیت فیلتر کابین پراید

در خودرو پراید یکی از مهم ترین فیلتر‌ها ، فیلتر کابین پراید است . که کاربرد مهمی دارد ، نقش این فیلتر در خودرو تصفیه کردن هوای آلوده برای سرنشینان و راننده است . این ابزار به بهبود کیفیت و تصفیه هوای داخل خودرو از هرگونه آلایندگی و ناپاکی کمک می‌کند. بیشتر فیلترهای هوا ، ساخته شده از کاغذ (الیاف ) پلیسه دار هستند که کاربرد گوناگونی در انواع مختلف فیلتر مدیاها دارند . در ادامه بیشتر با فیلتر کابین و محل قرار گیری آن آشنا می‌شوید . با ما در ادامه این مقاله همراه باشید .

فیلتر کابین پراید:

فیلتر کابین وسیله ای است برای تصفیه هوای آلوده بیرون برای سرنشینان داخل خودرو ، همانطور که در بالا اشاره شد فیلتر کابین این کار را به وسیله کاغذ پیلیسه دار انجام می دهد که البته تمام فیلترهای کابین نیز از کاغذ پلیسه دار  ساخته نشده اند ، بعضی از آن ها از ترکیب پنبه و کاغذ ساخته شده اند در حالی که بقیه شبیه فیلتر هوای سیستم مکش خودرو و اساساً بیشتر شبیه کوچک شده کاغذ فیلتر می‌باشند . بعضی از آنها هم به شکل فیلتر پنبه‌ای در کارتریج قرار دارند.

 

فیلتر کابین پراید

تعویض فیلتر کابین پراید :

تعویض فیلتر کابین پراید در فواصل مشخص و تعیین شده ضروری است . البته این کار به خود شما بستگی دارد که تصمیم به تعویض این فیلتر دارید یا نه اما برای سلامت خود و سرنشینان به شما پیشنهاد می کنیم که این کار را طبق برنامه ریزی انجام دهید تا از ورود گرد و غبار به داخل کابین خودرو جلوگیری شود .

در شهر های شلوغ مانند تهران ، فیلتر کابین خودرو باید در فاصله های کمتری تعویض شود . همچنین خودرو هایی که زیاد در ترافیک قرار می گیرند نیز باید زود به زود این فیلتر را تعویض کنند .

 

تعویض فیلتر کابین پراید

فیلتر کابین پراید در کجا قرار دارد:

محل قرار گرفتن فیلتر کابین در ماشین های مختلف بسته به نوع آن ها تفاوت دارد . در پراید محل قرار گیری این فیلتر زیر داشبورد است . برای دسترسی به این فیلتر ابتدا باید درب داشبورد خودرو را باز کنید تا راحت تر بتوانید این فیلتر را تعویض کنید ، بعد از باز کردن درب داشبورد حالا نوبت به باز کردن پیچ های محفظه فیلتر کابین پراید می رسد ، با احتیاط این پیچ ها را باز کنید .

بعد از باز کردن پیچ باید بست و سیم را هم از محل جدا کنید با گذراندن تمامی این مراحل ، حالا نوبت به باز کردن محفظه اصلی با آچار می رسد . وقتی مهره محفظه را باز کنید می توانید فیلتر کابین را مشاهده کنید . به آرامی فیلتر کابین را بیرون آورید و نسبت به تعویض فیلتر نو اقدام نمایید و مراحل بالا را به آرامی و در جهت عکس انجام دهید و فیلتر را در جای خودش نصب کنید . ضرورت نصب فیلتر کابین خودرو، به دلیل جذب گرد و غبار و همین طور ذرات آلاینده‌های موجود در هوا برای سلامتی سرنشینان خودرو است.

 

فیلتر کابین پراید در کجا قرار دارد

فیلتر کابین خودرو چه اهمیتی دارد:

همانطور که در بالا به آن اشاره شد کار این فیلتر تصفیه هوای آلوده بیرون است تا این هوای آلوده به داخل کابین خودرو راه پیدا نکند . با بیشتر شدن روند رشد جمعیت و استفاده از وسایل نقلیه شخصی، حجم آلاینده‌های موجود در هوا رو به افزایش بوده و فرآیند‌هایی مثل وارونگی دما در زمستان منجر به باقی ماندن ذرات خطرناک آلاینده‌ها در هوا می‌شود، که با چشم قابل مشاهده نبوده و برای سلامتی افراد و سرنشینان خودرو به شدت مضر است؛ دلیل اصلی نصب فیلتر کابین پراید جذب این آلاینده‌ها و جریان هوای تصفیه شده در کابین خودرو می‌باشد.

 

فیلتر کابین خودرو چه اهمیتی دارد

در چه مواقعی فیلتر  خودرو باید تعویض شود:

یکی از مواردی که باید به آن توجه شود این است که بعد از تعویض فیلتر کابین خودرو ، چه زمانی این فیلتر باید تعویض مجدد شود ، و یا علائم یک فیلتر کابین خراب چه مواردی است . یکی از مواردی که نشان می دهد چه زمانی مناسب برای تعویض فیلتر کابین است ، هنگامی می باشد که فیلتر کابین تغییر رنگ داده است . فیلتر کابین سالم هنوز به دلیل جذب آلاینده ها تغییر رنگ نداده است و رنگ آن سفیدمی باشد .

یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده معیوب شدن فیلتر کابین است کم شدن جریان ورودی به کابین خودرو است که نشان دهنده گرفتگی منافظ فیلتر کابین و کثیفی آن است .

دو مورد ذکر شده در بالا از اصلی ترین روش ها برای تشخیص فیلتر سالم از معیوب است اما یک روش ساده تر نیز وجود دارد که نشان می دهد فیلتر کابین پراید یا هر ماشین دیگری سالم مانده یا خراب شده است ، آن هم این است که هنگام روشن کردن کولر و یا بخاری خودرو دقت کنید که بوی نامطبوع می آید یا خیر اگر از دریچه های خودرو هنگام روشن شدن کولر و یا بخاری بوی نامطبوع از این دریچه ها آمد نشانه ی خرابی فیلتر کابین خودروی شما است .

یکی از موارد مهم در تعویض فیلتر کابین خودرو بعد از نصب فیلتر کابین، توجه به آب و هوای منطقه‌ای است، که در آن زندگی می‌کنید؛ عمر فیلتر کابین خودرو در شهر‌های صنعتی و بزرگ کمتر از شهر‌های کوچک و خوش آب و هواست .

مطلب آخر:

همان طور که در بالا اشاره شد تعویض فیلتر کابین خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است مخصوصا در کشور ما که روز به روز هوای آن آلوده تر از قبل می شود . بر اساس گفتگوی اکثریت سازندگان خودرو تعویض فیلتر کابین خودرو بایستی سالی یک بار و یا پس از ۱۲ تا ۱۵ هزار مایل رانندگی که هر کدام زودتر رسد، انجام گیرد. به هر حال چنانچه خودروی شما بیشتر در مناطق آلوده و جاده‌های خاکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما ممکن است که توجه بیشتری نسبت به تعویض فیلتر هوای موتور داشته باشید در چنین مواقعی تعویض فیلتر هوای کابین خودرو از هر ۶ ماه و یا ۷ تا ۹ هزار کیلومتر کارکرد پیشنهاد می‌شود. به منظور محافظت از سیستم تهویه خودروی خود و بیهنه سازی و کارائی مطلوب ( و همچنین جهت محافظت و سلامت خود و سرنشینان خودرو) تعویض و جایگزینی فیلتر هوای کابین خودرو در مفاصل معین از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =